Sochi tog‘larida yo‘qolgan alpinist sog‘-omon topildi
Sochi tog‘larida bir hafta davomida yo‘qolgan 58 yoshli alpinist Sergey Melnikov sog‘-salomat topildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligining Janubiy qidiruv-qutqaruv xizmati ma’lum qildi. Melnikov tog‘ tizmasining boshqa tomoniga o‘tib, Aibga qishlog‘iga yetib borgan.
Chegarachilar uni shu joyda topib, xavfsiz hududga olib chiqqan. Rossiya alpinizm federatsiyasi vitse-prezidenti Aleksandr Pyatnitsinning so‘zlariga ko‘ra, alpinistning sog‘ligi yaxshi, tibbiy yordamga ehtiyoji yo‘q.
Qidiruv ishlari bir hafta davomida olib borildi. Aibga qishlog‘i Rossiya va Abxaziya chegarasida joylashgan bo‘lib, dengiz sathidan 840 metr balandlikda joylashadi.
Sergey Melnikov Rosa Xutor tog‘-chang‘i kurortining fotoxizmatida ishlaydi. U 29 avgust kuni gid sifatida ikki nafar sayyoh bilan tog‘ga chiqqan.
Biroq, bir kundan so‘ng sayyohlar o‘zlari qaytib kelib, Melnikov charchagani sababli pastga tusholmaganini aytishgan. Shu tariqa, bir haftalik xavotirli kutishdan so‘ng alpinistning sog‘-omon topilishi uning yaqinlari va qutqaruvchilar uchun katta quvonch bo‘ldi.
Bu hodisa tog‘da ehtiyotkorlik va tayyorgarlik muhimligini yana bir bor eslatdi. Qidiruv-qutqaruv xizmatining tezkor va samarali harakati odam hayotini saqlab qolishda muhim ahamiyat kasb etdi.

В горах Сочи пропавший альпинист найден в безопасности
В горах Сочи найден живым 58-летний альпинист Сергей Мельников, который пропал на протяжении недели. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили в Южной поисково-спасательной службе Министерства чрезвычайных ситуаций России. Мельников перешёл на другую сторону горного массива и добрался до села Айбга.
Пограничники нашли его там и вывели в безопасную зону. По словам вице-президента Федерации альпинизма России Александра Пятницкого, здоровье альпиниста хорошее, медицинская помощь не требуется.
Поисковые работы велись в течение недели. Село Айбга расположено на границе России и Абхазии, на высоте 840 метров над уровнем моря.
Сергей Мельников работает в фотослужбе горнолыжного курорта Роза Хутор. 29 августа он поднялся в горы в качестве гида с двумя туристами.
Однако через день туристы вернулись сами и сообщили, что Мельников из-за усталости не смог спуститься вниз. Таким образом, после недели тревожного ожидания, находка альпиниста живым стала большой радостью для его близких и спасателей.
Этот случай вновь напомнил о важности осторожности и подготовки в горах. Быстрые и эффективные действия поисково-спасательной службы сыграли важную роль в спасении жизни человека.