Moskva Patriarx ko‘lida oqqush kiyimida namoyish qilindi
Oqqush kiyimidagi erkak SUP taxtasida suzayotib, politsiya tomonidan hibsga olindi. Bu haqda “Podyom” nashri xabar berdi.
Aksiya ishtirokchisi niqob, qanotli oqqush kostyumi va “Oqqushlar uchun hovuz, odamlar uchun emas” yozuvi tushirilgan futbolka kiygan holda chiqish qildi. Namoyish davomida u muvozanatini yo‘qotib, suvga qulab tushdi.
Qirg‘oqda politsiya uni kutib olib, mayda bezorilik bo‘yicha protokol tuzdi va bir kechaga bo‘limda qoldirdi. Endi unga 1000 rublgacha jarima yoki 15 kungacha qamoq jazosi qo‘llanishi mumkin.
Sud jarayoni 8 sentabr kuni bo‘lib o‘tadi. Aksiyaning tashabbuskori sifatida SUP taxtalari ishlab chiqaruvchi PointBreak kompaniyasi o‘zini tanishtirdi.
Kompaniya vakili suv qushlarini himoya qilish maqsadida bunday chiqish uyushtirilganini bildirdi. Unga ko‘ra, Patriarx ko‘lida oqqushlarning erkinligi cheklanmoqda va ular doimiy ravishda sayr qilayotgan odamlar tomonidan bezovta qilinmoqda.

В Москве на Патриарших прудах показали в костюме лебедя
Мужчина в костюме лебедя, плывший на SUP-доске, был задержан полицией. Об этом сообщает издание «Подъём».
Участник акции вышел в маске, в костюме лебедя с крыльями и футболке с надписью «Бассейн для лебедей, а не для людей». Во время демонстрации он потерял равновесие и упал в воду.
На берегу его встретила полиция, составила протокол за мелкое хулиганство и оставила на ночь в отделении. Теперь ему грозит штраф до 1000 рублей или арест до 15 суток.
Судебное заседание состоится 8 сентября. Инициатором акции выступила компания PointBreak, производитель SUP-досок.
Представитель компании сообщил, что акция была организована с целью защиты водоплавающих птиц. По его словам, свобода лебедей на Патриарших прудах ограничивается, и их постоянно беспокоят гуляющие люди.