Turkiyada ijtimoiy tarmoqlarga kirish cheklandi
Turkiyada axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlar faoliyatiga yangi cheklovlar joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xorijiy ommaviy axborot vositalari ma’lumotlariga ko‘ra, Istanbul shahrida mitinglar o‘tayotgan paytda mashhur onlayn platformalarga kirishda katta muammolar yuzaga keldi. 7 sentyabr kuni soat 20:45 atrofida X (sobiq Twitter), YouTube, Instagram, Facebook, TikTok va WhatsApp kabi ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarga ulanishda uzilishlar boshlandi.
Foydalanuvchilar ushbu xizmatlardan foydalanishda cheklovlar mavjudligini va ularning sekin ishlayotganini bildirgan. Ekspertlar fikricha, bu cheklovlar Turkiya Internet provayderlari ittifoqi tomonidan amalga oshirilgan bo‘lishi mumkin, ammo hozircha tashkilotdan rasmiy izoh berilmagan.
Mahalliy jurnalistlar ma’lumotlariga ko‘ra, ijtimoiy tarmoqlarga kirishning cheklanishi siyosiy voqealar bilan bog‘liq. Aniqlanishicha, cheklovlar Respublika Xalq partiyasining Istanbuldagi bosh qarorgohi oldida politsiya tomonidan barrikadalar o‘rnatilganidan keyin joriy qilingan.
Shu sababli partiya faollari va tarafdorlari aholini ommaviy mitinglarga chaqirgan. Natijada, ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqatilayotgan chaqiriqlar va videoyozuvlarning tez tarqalishini oldini olish maqsadida onlayn platformalarning ishlashi cheklangan.
Bu holat jamoat tartibini saqlash va siyosiy vaziyatni nazorat qilish uchun qilingan choralar sifatida baholanmoqda.

В Турции ограничен доступ к социальным сетям
В Турции введены новые ограничения на деятельность средств массовой информации и социальных сетей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным иностранных СМИ, во время проведения митингов в Стамбуле возникли серьезные проблемы с доступом к популярным онлайн-платформам. 7 сентября около 20:45 начались перебои с подключением к социальным сетям и мессенджерам, таким как X (бывший Twitter), YouTube, Instagram, Facebook, TikTok и WhatsApp.
Пользователи сообщили о наличии ограничений при использовании этих сервисов и их замедленной работе. По мнению экспертов, эти ограничения могли быть введены союзом интернет-провайдеров Турции, однако официальных комментариев от организации пока не поступало.
По информации местных журналистов, ограничение доступа к социальным сетям связано с политическими событиями. Выяснилось, что ограничения были введены после установки полицией баррикад перед штаб-квартирой Народной республиканской партии в Стамбуле.
В связи с этим активисты и сторонники партии призвали население к массовым митингам. В результате, чтобы предотвратить быстрое распространение призывов и видеозаписей через социальные сети, была ограничена работа онлайн-платформ.
Эта ситуация рассматривается как меры по поддержанию общественного порядка и контролю политической обстановки.