AQSHdan O‘zbekistonga 39 nafar fuqaro deportatsiya qilindi
7-sentyabr kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari hududidan O‘zbekistonga navbatdagi deportatsiya reysi amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSHning Toshkentdagi elchixonasi tomonidan berilgan rasmiy bayonotga ko‘ra, ushbu maxsus parvoz orqali Amerikada qonuniy yashash huquqiga ega bo‘lmagan jami 39 nafar O‘zbekiston fuqarosi yurtga qaytarildi. Elchixona xabarida ta’kidlanishicha, bu reys Vashington tomonidan chegara xavfsizligini mustahkamlash va noqonuniy migratsiyaning oldini olishga qaratilgan uzluksiz chora-tadbirlar tizimining muhim qismi hisoblanadi.
AQSH hukumati noqonuniy immigratsiyaga qarshi qat’iy kurash olib boradi, mamlakat chegaralari va fuqarolar xavfsizligini ta’minlashda qat’iylikdan voz kechmaydi. Qonuniy asoslarsiz kirib kelgan shaxslar qonunchilik doirasida javobgarlikka tortilib, deportatsiya qilinadi.
Shu bilan birga, Amerika Qo‘shma Shtatlari O‘zbekiston hukumatining deportatsiya jarayonlaridagi yaqin hamkorligini yuqori baholab, chuqur minnatdorchilik bildirdi. Ushbu voqea ikki davlat o‘rtasida migratsiya va xavfsizlik sohalaridagi hamkorlikning izchil davom etayotganini ko‘rsatadi.

Из США в Узбекистан депортировано 39 граждан
7 сентября из Соединённых Штатов Америки в Узбекистан был осуществлён очередной рейс депортации. Об этом сообщил Zamin.uz.
По официальному заявлению посольства США в Ташкенте, в рамках этого специального рейса на родину были возвращены всего 39 граждан Узбекистана, не имеющих законного права на проживание в Америке. В сообщении посольства отмечается, что этот рейс является важной частью непрерывной системы мер, направленных Вашингтоном на укрепление безопасности границ и предотвращение незаконной миграции.
Правительство США ведёт решительную борьбу с незаконной иммиграцией и не отказывается от строгости в обеспечении безопасности границ и граждан страны. Лица, въехавшие без законных оснований, привлекаются к ответственности в рамках законодательства и депортируются.
Вместе с тем Соединённые Штаты высоко оценили тесное сотрудничество правительства Узбекистана в процессах депортации и выразили глубокую благодарность. Это событие демонстрирует последовательное продолжение сотрудничества между двумя странами в сферах миграции и безопасности.