Nepalda norozilik namoyishlari kuchayib, qonli to‘qnashuv bilan yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
8 sentyabr kuni “The Kathmandu Post” nashrining xabariga ko‘ra, politsiya namoyishchilarga o‘q uzishi natijasida 14 kishi halok bo‘ldi. Bu voqea mamlakat hukumati tomonidan qabul qilingan qat’iy qarorning oqibatidir.
Rasmiylar Aloqa va axborot texnologiyalari vazirligida ro‘yxatdan o‘tmagan yirik ijtimoiy tarmoqlar faoliyatini taqiqlashga qaror qilgan. Ushbu taqiqga Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (YouTube), X (sobiq Twitter), Reddit va LinkedIn kabi platformalar kiritilgan.
Parlamentdagi asosiy muxolifat kuchlaridan biri bo‘lgan Nepal Kommunistik partiyasi vakili Xit Raj Pandi bu qarorni qabul qilib bo‘lmasligini bildirgan. U ijtimoiy tarmoqlarni yopish so‘z erkinligini cheklash bilan birga mamlakatda tartibsizlik va to‘qnashuvlarga sabab bo‘lishi mumkinligini ta’kidlagan.
Norozilar Nyu-Baneshvar tumanida to‘planib, cheklovlarga va hukumatdagi korrupsiyaga qarshi chiqishgan. Dastlab tinch o‘tgan namoyish qisqa vaqt ichida keskin to‘qnashuvga aylangan.
Politsiya namoyishchilarni tarqatish uchun kuch ishlatib, oxir-oqibat qurol qo‘llagan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, to‘qnashuvda 14 kishi halok bo‘lgan, 80 dan ortiq odam turli darajada jarohat olgan.
Ularning kamida 10 nafari og‘ir ahvolda. Mutaxassislar bu voqea Nepalda siyosiy beqarorlikni kuchaytirishini va hukumat siyosatiga tanqidlarni oshirishini aytmoqda.

В Непале запрет социальных сетей вызвал протесты
В Непале усилились протесты, которые завершились кровавыми столкновениями. Об этом сообщает Zamin.uz.
8 сентября, по информации издания «The Kathmandu Post», в результате стрельбы полиции по демонстрантам погибло 14 человек. Это событие является следствием жесткого решения, принятого правительством страны.
Официальные лица приняли решение запретить деятельность крупных социальных сетей, не зарегистрированных в Министерстве связи и информационных технологий. В этот запрет вошли такие платформы, как Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (YouTube), X (бывший Twitter), Reddit и LinkedIn.
Представитель Непальской коммунистической партии, одной из основных оппозиционных сил в парламенте, Хит Радж Панди заявил, что это решение неприемлемо. Он подчеркнул, что закрытие социальных сетей ограничивает свободу слова и может привести к беспорядкам и столкновениям в стране.
Протестующие собрались в районе Нью-Банешвар, выступая против ограничений и коррупции в правительстве. Первоначально мирная демонстрация быстро переросла в острые столкновения.
Полиция применила силу для разгона протестующих и в конечном итоге использовала оружие. По официальным данным, в столкновениях погибло 14 человек, более 80 получили ранения различной степени тяжести.
По меньшей мере 10 из них находятся в тяжелом состоянии. Эксперты считают, что это событие усилит политическую нестабильность в Непале и увеличит критику в адрес политики правительства.