Fransiyada abrivado festivalida velosipedchi halok bo‘ldi
Fransiyaning Gar shahrida o‘tkazilgan an’anaviy festivalda kutilmagan va fojiali voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Velosipedda harakatlanayotgan 52 yoshli erkak avval ot, so‘ngra buqa, oxir-oqibat esa avtomashina tomonidan urib ketildi. Hodisa “abrivado” marosimi paytida sodir bo‘ldi.
Bu tadbirda janubiy hududlarda buqalar shahar ko‘chalaridan yugurib o‘tadi va ularni ot mingan kishilar kuzatadi. Ishtirokchilar va tomoshabinlarning xavfsizligi uchun maxsus to‘siqlar o‘rnatiladi.
Qutqaruvchilar voqea joyiga yetib kelganda erkak hushsiz va og‘ir jarohatlar bilan yotgan edi. Shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatilganiga qaramay, uning hayotini saqlab qolish imkoni bo‘lmadi.
Gar jandarmeriyasi ma’lumotiga ko‘ra, avval ot, keyin buqa erkakni yiqitgan, undan keyin esa yerda yotgan tomoshabin yo‘ltanlamas avtomashina tomonidan bosib ketilgan. Bu fojia jamoatchilik orasida katta tashvish va qayg‘u uyg‘otdi.
An’anaviy bayram odatda quvonch manbai bo‘lsa-da, bu safar voqea halokat bilan yakunlandi. Mutasaddilar hodisa yuzasidan prokuratura tomonidan rasmiy tergov boshlanganini bildirdi.
Shu bilan birga, milliy an’anaviy festivallarda xavfsizlik masalalari yana bir bor dolzarb masala sifatida ko‘tarildi. Shunday qilib, Fransiyadagi madaniy meros hisoblangan “abrivado” marosimi bu gal nafaqat zavq balki chuqur qayg‘u ham olib keldi.
Rasmiylar kelajakda shunday hodisalar takrorlanmasligi uchun xavfsizlik choralarini kuchaytirishni rejalashtirmoqda.

Во Франции на фестивале абривадо велосипедист погиб
На традиционном фестивале, проходившем в городе Гар во Франции, произошёл неожиданный и трагический инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
52-летний мужчина, ехавший на велосипеде, сначала был сбит лошадью, затем быком, а в конце — автомобилем. Происшествие случилось во время церемонии «абривадо».
На этом мероприятии быки бегут по городским улицам южных регионов, а за ними наблюдают всадники на лошадях. Для безопасности участников и зрителей устанавливаются специальные ограждения.
Когда спасатели прибыли на место происшествия, мужчина находился без сознания с тяжёлыми травмами. Несмотря на оказанную экстренную медицинскую помощь, спасти его жизнь не удалось.
По данным жандармерии Гар, сначала мужчину сбила лошадь, затем бык повалил его на землю, после чего лежащий зритель был переехан проезжавшим автомобилем. Эта трагедия вызвала большое беспокойство и скорбь в обществе.
Хотя традиционный праздник обычно является источником радости, на этот раз событие закончилось трагедией. Ответственные лица сообщили, что по факту происшествия начато официальное расследование прокуратурой.
Кроме того, вопросы безопасности на национальных традиционных фестивалях вновь стали актуальной темой. Таким образом, церемония «абривадо», являющаяся культурным наследием Франции, в этот раз принесла не только удовольствие, но и глубокую скорбь.
Официальные лица планируют усилить меры безопасности, чтобы подобные инциденты не повторялись в будущем.