Fransiyada Bayru hukumati ishonchsizlik bilan rad etildi
Fransiya Milliy Assambleyasi bosh vazir Fransua Bayru boshchiligidagi hukumatga ishonchsizlik bildirdi va uni 364 ovoz bilan rad etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Natijada Bayru iste’fo arizasini Prezident Emmanuel Makronga taqdim etishga majbur bo‘ldi. Prezident Makron endi yangi bosh vazir tayinlashi yoki parlamentni tarqatib, yangi saylov o‘tkazishi mumkin.
Ayrim siyosiy partiyalar esa prezidentning o‘zini ham iste’foga chaqirishni talab qilmoqda. Bayru hukumatining asosiy taklifi mamlakat qarzini kamaytirish maqsadida pensiya va ijtimoiy to‘lovlarni vaqtincha to‘xtatishni o‘z ichiga olgan edi.
Biroq, bu taklif chap va o‘ng qanotdagi partiyalar tomonidan rad etilib, hukumatga ishonchsizlik bildirildi. Mutaxassislar Fransiya oldida katta moliyaviy qiyinchiliklar turganini ta’kidlamoqda.
Shu bilan birga, aholining asosiy muammolari sifatida turmush qimmatligi, xavfsizlik va immigratsiya masalalari qolmoqda. Ushbu vaziyat mamlakat siyosiy va ijtimoiy barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Во Франции правительство Байру было отклонено вотумом недоверия
Национальное собрание Франции выразило недоверие правительству во главе с премьер-министром Франсуа Байру и отклонило его с 364 голосами против. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате Байру был вынужден подать заявление об отставке президенту Эммануэлю Макрону. Теперь президент Макрон может назначить нового премьер-министра или распустить парламент и провести новые выборы.
Некоторые политические партии также требуют отставки самого президента. Основное предложение правительства Байру включало временную приостановку пенсионных и социальных выплат с целью сокращения государственного долга.
Однако это предложение было отклонено партиями как левого, так и правого крыла, и правительство было подвергнуто вотуму недоверия. Эксперты отмечают, что Франция сталкивается с серьезными финансовыми трудностями.
В то же время основными проблемами населения остаются высокая стоимость жизни, вопросы безопасности и иммиграции. Эта ситуация может негативно сказаться на политической и социальной стабильности страны.