Tunis yaqinida G‘azoga yordam kemasiga portlash yuz berdi
Tunis hukumati G‘azoga insonparvarlik yordami olib ketayotgan, ichida Greta Tunberg ham bo‘lgan kemaga dron bilan hujum qilingani haqidagi xabarlarni rad etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Flotiliya tashkilotchilari aytishicha, Portugaliya bayrog‘i ostida harakatlanayotgan kema Tunis yaqinida zarbaga uchragan va unda yong‘in chiqqan. Biroq, barcha yo‘lovchilar va ekipaj a’zolari omon qolgan.
Tunis Milliy gvardiyasi esa hech qanday dron uchuvi qayd etilmaganini, portlash kema ichida yuz bergan bo‘lishi mumkinligini ma’lum qildi. Hodisa yuzasidan tergov ishlari davom etmoqda.
Ushbu flotiliya o‘tgan hafta Barselonadan yo‘lga chiqqan bo‘lib, uning asosiy maqsadi G‘azoga insonparvarlik yordamini yetkazishdir. Shu kabi kemalar ilgari ham Isroil tomonidan to‘xtatilgan holatlar mavjud.

Взрыв произошел на судне с гуманитарной помощью в Газу недалеко от Туниса
Правительство Туниса опровергло сообщения о том, что на корабль с гуманитарной помощью для Газы, на борту которого была Грета Тунберг, был совершен дрон-атака. Об этом сообщает Zamin.uz.
Организаторы флотации заявили, что корабль под португальским флагом был атакован недалеко от Туниса, и на нем возник пожар. Однако все пассажиры и члены экипажа остались живы.
Национальная гвардия Туниса сообщила, что полетов дронов зафиксировано не было, и взрыв мог произойти внутри корабля. По факту происшествия ведется расследование.
Этот флот отправился из Барселоны на прошлой неделе, и его главная цель — доставить гуманитарную помощь в Газу. Ранее подобные корабли также были остановлены Израилем.