Shimoliy Karolinada ukrainalik qochqin poyezdda o‘ldirildi
Shimoliy Karolinada 23 yoshli ukrainalik qochqin Irina Zarutska poyezdda pichoqlab o‘ldirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya ayolga hujum qilgan 34 yoshli Dekarlos Braunni qo‘lga oldi va uni qotillikda ayblamoqda. Voqea videoga tushib, ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqaldi, bu esa jamoatchilik orasida katta norozilikka sabab bo‘ldi.
Shahar meri ushbu holatni sud tizimidagi xato deb atab, transportda xavfsizlikni oshirish bo‘yicha choralar ko‘rilishini va’da qildi. Zarutskaning oilasi uning 2022-yilda urushdan qochib AQShga kelganini va yangi hayotga tez moslashganini bildirdi.
U san’atga qiziqardi, hayvonlarni yaxshi ko‘rar va oilasi bilan baxtli yashardi. Ushbu voqea siyosiy bahslarga ham sabab bo‘ldi.
Ayrimlar Braun ilgari og‘ir jinoyatlar uchun jazolangan bo‘lsa-da, ozodlikka chiqqanini tanqid qildi. Shtat rahbari esa jinoyatchilikka qarshi yanada samarali choralar ko‘rishga chaqirdi.

В Северной Каролине украинский беженец убит в поезде
В Северной Каролине 23-летняя украинская беженка Ирина Заруцкая была зарезана в поезде. Об этом сообщил Zamin.uz.
Полиция задержала 34-летнего Декарлоса Брауна, который напал на женщину, и обвиняет его в убийстве. Событие было зафиксировано на видео и широко распространилось в социальных сетях, что вызвало большое общественное возмущение.
Мэр города назвал этот случай ошибкой судебной системы и пообещал принять меры по повышению безопасности в транспорте. Семья Заруцкой сообщила, что она приехала в США в 2022 году, спасаясь от войны, и быстро адаптировалась к новой жизни.
Она интересовалась искусством, любила животных и была счастлива в кругу семьи. Этот инцидент также вызвал политические споры.
Некоторые критиковали, что Браун, несмотря на ранее совершённые тяжкие преступления, был освобождён. Глава штата призвал к более эффективным мерам борьбы с преступностью.