Nepalda siyosiy inqiroz va ommaviy norozilik kuchaydi
9 sentyabr kuni mamlakat Moliya vaziri Bishnu Prasad Paudel ommaviy namoyishchilar tomonidan kaltaklandi. Internetda tarqalgan videolarda 65 yoshli vazir Katmandu ko‘chalarida qochib yurgani, uning ortidan yuzlab g‘azablangan odamlar quvib kelayotgani aks etgan.
Bir yosh namoyishchi vazirni tepib yuborgani sababli u muvozanatini yo‘qotib, devorga urilib yerga yiqildi. Shuningdek, “Khabarhub” nashrining xabar berishicha, sobiq bosh vazir va Kongress partiyasi rahbari Sher Bahodur Deuba hamda uning turmush o‘rtog‘iga ham hujum qilingan.
Namoyishchilar Prezident qarorgohi hududigacha kirib borgani ma’lum bo‘ldi. Bu voqealar mamlakatdagi siyosiy va ijtimoiy tanglikning kuchayayotganidan darak beradi.
Oxirgi ikki kun ichida Katmanduda ommaviy norozilik to‘lqini avj oldi. Bunga sabab sifatida hukumatning ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlar faoliyatini cheklashi ko‘rsatilmoqda.
4 sentyabrdan boshlab WhatsApp, Facebook va Instagram kabi servislar Nepalda vaqtincha bloklandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu platformalar Aloqa va axborot texnologiyalari vazirligida majburiy ro‘yxatdan o‘tmagan.
Biroq aholi buni senzura sifatida qabul qilib, hukumatdan oshkoralik va erkinlik talab qilmoqda. “The Himalayan Times” nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, namoyishlarda 500 nafardan ortiq kishi turli darajada jarohat olgan.
Voqealarni nazorat qilish maqsadida hokimiyat parlament atrofida va markaziy maydonlarda komendantlik soati joriy etdi. Ammo bu choralar norozilikni bostirishga yordam bermadi.
Norozilik to‘lqini va zo‘ravonliklarning kengayishi natijasida hukumatdagi Ichki ishlar, Qishloq xo‘jaligi, Sog‘liqni saqlash hamda Suv ta’minoti vazirlari lavozimlaridan ketishga majbur bo‘ldi. Bu esa Nepal hukumati ichidagi siyosiy inqirozning yanada chuqurlashishiga olib keldi.
Premer-ministr Sharma Oli mahalliy vaqt bilan soat 18:00 da partiyalararo yig‘ilish chaqirilishini e’lon qildi. Biroq vaziyat keskinlashib, Katmandu markazida yangi to‘qnashuvlar sodir bo‘lgach, Prezident Ramchandra Paudel bosh vazirni iste’foga chiqarish haqida qaror qabul qildi.
Nepaldagi ushbu voqealar mamlakat siyosiy tizimida jiddiy o‘zgarishlar yuz berishidan darak beradi. Xalqning keng ko‘lamli noroziligi hukumat uchun katta sinov bo‘ldi.

В Непале усилился политический кризис и массовые протесты
9 сентября министр финансов страны Бишну Прасад Паудел был избит массовыми протестующими. На видео, распространённых в интернете, видно, как 65-летний министр бежит по улицам Катманду, а за ним гонятся сотни разгневанных людей.
Один молодой протестующий пнул министра, из-за чего тот потерял равновесие, ударился о стену и упал на землю. Также, по информации издания «Khabarhub», на бывшего премьер-министра и лидера партии Конгресс Шера Бахадура Деубу, а также на его супругу было совершено нападение.
Сообщается, что протестующие проникли на территорию президентского дворца. Эти события свидетельствуют об усилении политического и социального кризиса в стране.
За последние два дня в Катманду вспыхнула волна массовых протестов. В качестве причины указывается ограничение деятельности социальных сетей и мессенджеров со стороны правительства.
С 4 сентября в Непале временно заблокированы такие сервисы, как WhatsApp, Facebook и Instagram. По официальным данным, эти платформы не прошли обязательную регистрацию в Министерстве связи и информационных технологий.
Однако население восприняло это как цензуру и требует от правительства прозрачности и свободы. По данным издания «The Himalayan Times», в протестах пострадали более 500 человек различной степени тяжести.
Для контроля ситуации власти ввели комендантский час вокруг парламента и на центральных площадях. Однако эти меры не помогли подавить протесты.
В результате расширения волн протеста и насилия министры внутренних дел, сельского хозяйства, здравоохранения и водоснабжения были вынуждены покинуть свои посты. Это привело к углублению политического кризиса внутри правительства Непала.
Премьер-министр Шарма Оли объявил о созыве межпартийного собрания в 18:00 по местному времени. Однако после обострения ситуации и новых столкновений в центре Катманду президент Рамчандра Паудел принял решение об отставке премьер-министра.
Эти события в Непале свидетельствуют о серьёзных изменениях в политической системе страны. Массовое недовольство народа стало серьёзным испытанием для правительства.