Latviya Rossiya va Belarusga havo hududini yopdi
Latviya hukumati mamlakat xavfsizligini ta’minlash maqsadida yangi choralarni joriy etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
11 sentyabr kuni mahalliy vaqt bilan soat 18:00 dan boshlab, Rossiya va Belarusga tomon qaragan sharqiy chegarasi bo‘ylab havo hududi vaqtincha yopildi. Ushbu cheklov kamida 18 sentyabrgacha amal qiladi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, bu qaror Latviya mudofaa vaziri Andris Spruds tashabbusi bilan qabul qilingan. Vazirning ta’kidlashicha, hozircha Rossiyadan bevosita tahdid yo‘q, biroq Polsha havo hududiga noqonuniy dronlarning kirishi ushbu profilaktik choralarni ko‘rishga sabab bo‘lgan.
Shuningdek, Latviya parlamenti – Seym Rossiya va Belarus hududlarida o‘tkaziladigan «G‘arb–2025» nomli yirik qo‘shma harbiy mashg‘ulotlar munosabati bilan ushbu davlatlar bilan chegara hududlarini to‘liq yopish masalasini muhokama qilmoqda. Ekspertlar fikricha, Latviya tomonidan qabul qilingan bu chora NATOning Sharqiy Yevropadagi xavfsizlik siyosati bilan chambarchas bog‘liqdir.
Ayniqsa, mintaqadagi keskinlik va dronlar bilan bog‘liq mojarolar ko‘payayotgan bir paytda havo hududini yopish ehtiyot chorasi sifatida qabul qilinmoqda. Latviya rasmiylari ushbu choralar vaqtinchalik ekanligini va mamlakat xavfsizligi kafolatlangach, havo hududi yana ochilishini ta’kidlamoqda.

Латвия закрыла воздушное пространство для России и Беларуси
Правительство Латвии ввело новые меры для обеспечения безопасности страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 18:00 по местному времени 11 сентября воздушное пространство вдоль восточной границы, обращённой к России и Беларуси, временно закрыто. Это ограничение будет действовать как минимум до 18 сентября.
По сообщениям местных СМИ, это решение было принято по инициативе министра обороны Латвии Андриса Спруда. По его словам, прямой угрозы со стороны России пока нет, однако незаконное проникновение дронов в воздушное пространство Польши стало причиной принятия этих превентивных мер.
Кроме того, латвийский парламент — Сейм обсуждает вопрос полного закрытия приграничных территорий с Россией и Беларусью в связи с крупными совместными военными учениями «Запад–2025», которые проводятся на территориях этих стран. По мнению экспертов, принятые Латвией меры тесно связаны с политикой безопасности НАТО в Восточной Европе.
Особенно на фоне растущей напряжённости в регионе и увеличения конфликтов, связанных с дронами, закрытие воздушного пространства рассматривается как мера предосторожности. Официальные лица Латвии подчёркивают, что эти меры временные и воздушное пространство будет вновь открыто после обеспечения безопасности страны.