Xitoyning Xunan viloyatida 11 yoshli maktab o‘quvchisi ortiqcha uy vazifalari bajarish natijasida sog‘lig‘iga jiddiy zarar yetkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari xabariga ko‘ra, 26 avgust kuni Lyan Lyan ismli bola soat 08:00 dan kechki 22:00 gacha uzluksiz dars tayyorlash bilan band bo‘lgan. U bir kunda barcha yozgi vazifalarini tugatishga harakat qilgan.
Bir necha soat o‘tib, unda bosh aylanishi, qo‘l va oyoqlarda zaiflik, bosh og‘rig‘i va nafas qisishi kabi alomatlar paydo bo‘lgan. Ota-onasi uni darhol shifokorga olib borgan.
Mutaxassislar bola tanasida giperventilyatsiya sindromi aniqlanganini ma’lum qilgan. Ushbu holat doimiy fikriy va hissiy zo‘riqish natijasida yuzaga kelgan.
Bolaga maxsus nafas olish niqobi taqilib, qisqa vaqt ichida ahvoli yaxshilangan. Shifokorlar ota-onalar tomonidan berilayotgan bosim, imtihon oldi xavotirlari hamda uzoq vaqt gadjetlardan foydalanish bunday holatlarning asosiy sabablari ekanligini ta’kidlamoqda.
Giperventilyatsiya sindromi nafas olishda qiyinchilik, mushaklarning tortishi, yurak urishining tezlashishi kabi belgilarga olib kelishi mumkin va hatto hayot uchun xavfli bo‘lishi ehtimoldan holi emas. Xunan viloyatida avgust oyida shunga o‘xshash alomatlar bilan tez tibbiy yordamga 30 dan ortiq bola murojaat qilgani qayd etilgan.
Bu ko‘rsatkich oldingi oylar bilan solishtirganda o‘n barobar ko‘pdir. Shu sababli ota-onalar va maktablar bolalarning sog‘lig‘iga alohida e’tibor qaratishi zarur.
Bolalarga ortiqcha yuklamalar berish o‘rniga ularning dam olish va sog‘lom rivojlanishi ta’minlanishi lozim.

Хунаньский ребенок заболел из-за чрезмерного домашнего задания
В китайской провинции Хунань 11-летний школьник серьезно пострадал от чрезмерного выполнения домашнего задания. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных СМИ, 26 августа мальчик по имени Лян Лян с 08:00 до 22:00 без перерыва занимался подготовкой к урокам. Он пытался выполнить все летние задания за один день.
Через несколько часов у него появились симптомы, такие как головокружение, слабость в руках и ногах, головная боль и одышка. Родители сразу же отвезли его к врачу.
Специалисты сообщили, что у ребенка был диагностирован синдром гипервентиляции. Это состояние возникло в результате постоянного умственного и эмоционального напряжения.
Ребенку надели специальную дыхательную маску, и его состояние улучшилось в короткие сроки. Врачи подчеркивают, что давление со стороны родителей, тревоги перед экзаменами, а также длительное использование гаджетов являются основными причинами таких случаев.
Синдром гипервентиляции может привести к затрудненному дыханию, судорогам мышц, учащенному сердцебиению и даже представлять опасность для жизни. В августе в провинции Хунань более 30 детей с подобными симптомами обратились за неотложной медицинской помощью.
Этот показатель в десять раз превышает данные предыдущих месяцев. Поэтому родителям и школам необходимо уделять особое внимание здоровью детей.