Rossiya va Belarus “Zapad-2025” harbiy mashg‘ulotlarini boshladi
Rossiya va Belarus juma kuni “Zapad-2025” nomli qo‘shma harbiy mashg‘ulotlarni boshladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mashg‘ulotlar ikki davlat hududida, shuningdek, Boltiq va Barens dengizlarida o‘tkazilmoqda. Mashg‘ulotlar davomida hujumni qaytarish va hududni himoya qilish bo‘yicha turli ssenariylar sinovdan o‘tkaziladi.
Unda Rossiya va Belarus bilan birga boshqa hamkor davlatlarning qo‘shinlari ham ishtirok etmoqda. Mazkur harbiy mashg‘ulotlar Polsha havo hududida Rossiyaga tegishli deb gumon qilingan dron urib tushirilganidan ikki kun o‘tib boshlandi.
Moskva bu hodisaga aloqasi yo‘qligini bildirgan, G‘arb esa uni provokatsiya sifatida baholagan. Polsha bosh vaziri mashg‘ulotlarni xavfli deb hisoblab, Belarus bilan chegara hududini yopishga qaror qildi.
Shu bilan birga, Litva va Latviya ham o‘z chegaralarida qo‘shimcha xavfsizlik choralarini kuchaytirmoqda. Ushbu voqealar mintaqadagi xavfsizlik va siyosiy vaziyatga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Россия и Беларусь начали военные учения «Запад-2025»
Россия и Беларусь в пятницу начали совместные военные учения под названием «Запад-2025». Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти учения проводятся на территории двух государств, а также в Балтийском и Баренцевом морях. Во время учений отрабатываются различные сценарии отражения нападения и защиты территории.
В них участвуют войска России, Беларуси и других стран-партнёров. Данные военные учения начались через два дня после того, как в воздушном пространстве Польши был сбит дрон, предположительно принадлежащий России.
Москва заявила, что не имеет отношения к этому инциденту, а Запад оценил его как провокацию. Премьер-министр Польши назвал учения опасными и решил закрыть приграничную зону с Беларусью.
В то же время Литва и Латвия также усиливают меры безопасности на своих границах. Эти события могут серьёзно повлиять на безопасность и политическую ситуацию в регионе.