Moskva yaqinida ukrain dronlari yo‘q qilindi
12 sentyabr, jumaga o‘tar kechasi Rossiya poytaxti Moskva yaqinida to‘qqizta ukrain uchuvchisiz apparat yo‘q qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda shahar meri Sergey Sobyanin ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tun davomida bir necha marta dronlar guruhi ushlab qolindi va parchalangan bo‘laklar yerga tushgan hududlarda favqulodda xizmatlar faoliyat ko‘rsatdi.
Hozircha vayronagarchilik yoki jabrlanganlar haqida ma’lumot yo‘q. Shu bilan birga, ukrain OSINT kanallari Smolensk viloyatidagi neft qayta ishlash korxonasi hujumga uchragani haqida xabar berdi, ammo bu ma’lumot rasmiy manbalar tomonidan tasdiqlanmadi.
Hujumlar natijasida Moskvaga yaqin joylashgan Kaluga aeroportida vaqtinchalik cheklovlar joriy etildi. Federal havo transporti agentligi vakili Artem Korenyakoning aytishicha, aeroportda reyslarni qabul qilish va yo‘lovchi parvozlari vaqtincha to‘xtatilgan.
Mazkur voqea Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi havo hujumlari va qarshi zarbalar ketma-ketligining yana bir qismi hisoblanadi. Mutaxassislar fikricha, dronlar orqali amalga oshirilayotgan hujumlar ikki tomon o‘rtasidagi keskinlikni bir muddat saqlab qolishi mumkin.

Украинские дроны уничтожены под Москвой
В ночь с 11 на 12 сентября возле российской столицы Москвы было уничтожено девять украинских беспилотных аппаратов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил мэр города Сергей Собянин. По его словам, в течение ночи несколько раз была перехвачена группа дронов, и на территориях, где падали их обломки, работали экстренные службы.
Пока нет информации о разрушениях или пострадавших. Вместе с тем украинские OSINT-каналы сообщили о нападении на нефтеперерабатывающий завод в Смоленской области, однако эта информация не была подтверждена официальными источниками.
В результате атак на Калужском аэропорту, расположенном недалеко от Москвы, были введены временные ограничения. По словам представителя Федерального агентства воздушного транспорта Артема Кореняко, в аэропорту временно приостановлен прием рейсов и пассажирские полеты.
Это событие является очередной частью серии воздушных атак и ответных ударов между Украиной и Россией. По мнению экспертов, атаки с использованием дронов могут сохранить напряженность между сторонами на некоторое время.