11 yoshli qiz sport mashg‘ulotida vafot etdi
Hindistonning Madxya-Pradesh shtatida 10 sentyabr kuni Betma shahridagi maktabda jismoniy tarbiya mashg‘uloti paytida 11 yoshli qizaloq halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Lakshita ismli oltinchi sinf o‘quvchisi sport mashqlarini bajarayotganda to‘satdan charchab, yerga o‘tirgan va bir necha soniyadan so‘ng hushidan ketgan. Jismoniy tarbiya o‘qituvchisi uni tezda mahalliy shifoxonaga olib borishga harakat qilgan, keyinchalik esa boshqa tibbiyot muassasasiga ko‘chirilgan.
Ammo shifokorlarning jonlantirish bo‘yicha barcha sa’y-harakatlari natija bermadi. Sud-med ekspertizasi qizning yuragi mashg‘ulot paytida to‘xtab qolganini aniqladi, bu uning o‘limiga sabab bo‘lgan.
Qo‘shnilar orasidan biri oilada yurak kasalliklari mavjud emasligini, ammo Lakshitaning vazni yoshiga nisbatan juda katta, ya’ni 74 kilogramm ekanligini aytdi. Bu ortiqcha vazn uning yuragiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan bo‘lishi mumkin.
Ushbu voqea nafaqat mahalliy, balki butun Hindistonda ortiqcha vazn muammosi qanchalik jiddiy ekanligini ko‘rsatdi. YUNISEFning so‘nggi hisobotiga ko‘ra, dunyoda 5 dan 19 yoshgacha bo‘lgan har o‘n boladan biri semizlikdan aziyat chekadi.
Bu global muammo bolalarning sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Shu bois bolalarda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, sport mashg‘ulotlarini to‘g‘ri tashkil etish va ortiqcha vaznning oldini olish masalalari ota-onalar va jamiyat uchun juda muhim hisoblanadi.

11-летняя девочка умерла на спортивной тренировке
В индийском штате Мадхья-Прадеш 10 сентября в школе города Бетма во время урока физкультуры погибла 11-летняя девочка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Шестиклассница по имени Лакшита во время выполнения спортивных упражнений внезапно устала, села на пол и через несколько секунд потеряла сознание. Учитель физкультуры попытался быстро доставить её в местную больницу, а затем перевезли в другое медицинское учреждение.
Однако все усилия врачей по реанимации не дали результата. Судебно-медицинская экспертиза установила, что сердце девочки остановилось во время занятий, что и стало причиной её смерти.
Один из соседей сообщил, что в семье не было заболеваний сердца, однако вес Лакшиты был очень большим для её возраста — 74 килограмма. Избыточный вес мог негативно повлиять на её сердце.
Этот случай показал, насколько серьёзной является проблема избыточного веса не только в местном масштабе, но и по всей Индии. Согласно последнему отчету ЮНИСЕФ, каждый десятый ребёнок в мире в возрасте от 5 до 19 лет страдает от ожирения.
Эта глобальная проблема негативно влияет на здоровье детей. Поэтому пропаганда здорового образа жизни, правильная организация спортивных занятий и предотвращение избыточного веса являются очень важными задачами для родителей и общества.