Istanbul hokimi va 47 kishi korrupsiyada hibsga olindi
Turkiya prokuraturasi Istanbulning Bayrampasha tumani hokimi Hasan Mutlu hamda yana 47 nafar shaxsni hibsga olishga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ularga korrupsiya, pora olish va davlat qoidalarini buzish ayblovlari qo‘yilgan. Politsiya ertalab soat 72 ta manzilda reyd o‘tkazib, tegishli hujjatlarni musodara qilgan va gumonlanuvchilarni ushlagan.
Ushbu reyd keng ko‘lamda bo‘lib o‘tgani ma’lum qilindi. Hokim Hasan Mutlu esa o‘ziga qo‘yilgan ayblovlarni rad etdi va tergovni siyosiy maqsaddagi operatsiya sifatida baholadi.
U muxolifatdagi Respublika Xalq Partiyasi a’zosi hisoblanadi. So‘nggi bir yil ichida CHP va uning boshqaruvidagi hududlardagi hokimliklarga nisbatan bosim kuchaygan.

Губернатор Стамбула и 47 человек арестованы по обвинению в коррупции
Прокуратура Турции решила арестовать главу района Байрампаша в Стамбуле Хасана Мутлу и ещё 47 человек. Об этом сообщил Zamin.uz.
Им предъявлены обвинения в коррупции, взяточничестве и нарушении государственных правил. Полиция утром провела рейды по 72 адресам, изъяла соответствующие документы и задержала подозреваемых.
Сообщается, что рейд был масштабным. Глава района Хасан Мутлу отверг предъявленные обвинения и охарактеризовал расследование как операцию с политической целью.
Он является членом оппозиционной Народно-республиканской партии. За последний год давление на руководство CHP и администрации в регионах, контролируемых партией, усилилось.
Сотни членов партии были арестованы, а также ожидается объявление судебного решения по лидеру CHP в ближайшие дни. Эти события усиливают напряжённость в политической среде страны.