AQSH prezidenti Donald Tramp o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida Rossiyaga qarshi yangi va qat’iy sanksiyalar joriy etilishi haqida bayonot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bildirishicha, bunday cheklovlar faqat NATOga a’zo barcha davlatlarning roziligi bilan amalga oshirilishi mumkin. Shuningdek, Tramp Rossiya neftini sotib olishdan to‘liq voz kechish zarurligini ta’kidladi.
Prezidentning fikricha, hozirgi vaziyatda Rossiyadan neft xarid qilish Shimoliy Atlantika ittifoqining Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni hal qilishdagi pozitsiyasini zaiflashtirmoqda. Shu sababdan u barcha a’zo davlatlarni bu masalada qat’iy turishga chaqirdi.
Bundan tashqari, Tramp Xitoydan keladigan mahsulotlarga yuqori bojlar joriy etilishi urushni qisqa muddatda tugatishda muhim omil bo‘lishi mumkinligini aytdi. Unga ko‘ra, NATO agar birgalikda Xitoy tovarlariga 50 foizdan 100 foizgacha bo‘lgan boj to‘lovlarini kiritadigan bo‘lsa, bu urushni to‘xtatishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Tramp shuningdek, agar bunday choralar ko‘rilsa, urush tez orada tugashi va minglab insonlarning hayoti saqlab qolinishini ta’kidladi. Aks holda, uning so‘zlariga ko‘ra, Amerika Qo‘shma Shtatlari vaqti, energiyasi hamda mablag‘lari behuda sarflanadi.
Prezident bojlar Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi to‘qnashuv tugagach, to‘liq bekor qilinishi mumkinligini ham ma’lum qildi. Trampning bayonoti xalqaro maydonda keng qiziqish uyg‘otdi va uning g‘oyalari jamoatchilik orasida faol muhokama qilinmoqda.

Президент США Дональд Трамп заявил в своей социальной сети Truth Social о введении новых и жестких санкций против России. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, такие ограничения могут быть введены только с согласия всех стран-членов НАТО. Также Трамп подчеркнул необходимость полного отказа от покупки российской нефти.
По мнению президента, покупка нефти у России в текущей ситуации ослабляет позицию Североатлантического альянса в разрешении конфликта между Россией и Украиной. По этой причине он призвал все страны-члены строго придерживаться этой позиции.
Кроме того, Трамп заявил, что введение высоких пошлин на товары из Китая может стать важным фактором в скорейшем завершении войны. По его мнению, если НАТО совместно введет пошлины на китайские товары в размере от 50 до 100 процентов, это сыграет решающую роль в прекращении конфликта.
Трамп также подчеркнул, что при принятии таких мер война скоро закончится, и будут сохранены тысячи жизней. В противном случае, по его словам, Соединенные Штаты будут тратить время, энергию и средства впустую.
Президент также сообщил, что пошлины могут быть полностью отменены после окончания конфликта между Россией и Украиной. Заявление Трампа вызвало широкий интерес на международной арене, и его идеи активно обсуждаются в обществе.