Isroil va AQSh munosabatlari mustahkamligi ta’kidlandi
Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu AQSh bilan munosabatlar hech qachon hozirgi darajada mustahkam bo‘lmaganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrni Quddus shahrida AQSh davlat kotibi Marko Rubio bilan uchrashuv chog‘ida bildirdi. Rubio esa Prezident Donald Trampning Isroilning Qatardagi harbiy hujumidan norozi ekanligini aytdi, ammo AQSh va Isroil o‘rtasidagi aloqalar mustahkamligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Qatar bu harbiy harakatni qoralab, Arab-islomiy davlatlar sammitini chaqirishini e’lon qildi. Isroil armiyasi G‘azo shahrida uylarni bombardimon qilishni davom ettirmoqda.
Mahalliy manbalarning xabar berishicha, o‘nlab turar joy binolari vayron bo‘lgan, yuz minglab odamlar janubga ko‘chishga majbur bo‘lmoqda. Falastin sog‘liqni saqlash idorasi so‘nggi hujumlarda ko‘plab insonlar halok bo‘lganini ma’lum qildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti G‘azodagi vaziyatning yanada og‘irlashishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Hozirda mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida turibdi.

Отмечена прочность отношений между Израилем и США
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что отношения с США никогда не были такими крепкими, как сейчас. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выразил это мнение во время встречи в Иерусалиме с государственным секретарём США Марко Рубио. Рубио, в свою очередь, заявил о недовольстве президента Дональда Трампа военным ударом Израиля по Катару, но подчеркнул крепость связей между США и Израилем.
В то же время Катар осудил эти военные действия и объявил о созыве саммита арабско-исламских государств. Армия Израиля продолжает бомбардировки жилых домов в городе Газа.
По сообщениям местных источников, десятки жилых зданий разрушены, сотни тысяч людей вынуждены переселяться на юг. Палестинское министерство здравоохранения сообщило о многочисленных жертвах в результате последних атак.
Организация Объединённых Наций предупредила о возможном дальнейшем обострении ситуации в Газе. В настоящее время международное сообщество сосредоточено на обеспечении мира и стабильности в регионе.