Reuters agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, 1990-yillardan keyin ilk bor barter ulushi oshmoqda. Moskva va uning savdo hamkorlari ushbu usul orqali sanksiyalarning salbiy ta’siridan qochishga harakat qilmoqda.
1990-yillarda barter savdosi Rossiya uchun yuqori inflyatsiya va rubl qadrsizlanishi davrida foydali vosita bo‘lgan. Hozir esa dollarning tranzaksiya imkoniyatlari cheklangani sabab bu mexanizm yana faol qo‘llanilmoqda.
Xususan, Xitoydagi ko‘plab banklar sanksiyalar tufayli Rossiyadan to‘g‘ridan to‘g‘ri pul qabul qilishdan tiyilmoqda. Barter operatsiyalarini nazorat qilish va kuzatish esa qiyin bo‘lmoqda.
2024-yil boshida Rossiya Iqtisodiy rivojlanish vazirligi «Tashqi savdo barter bitimlari navigatori»ni taqdim etdi. Unda barterdan foydalanish bo‘yicha qisqa yo‘riqnoma berilgan va maxsus barter birjasi yaratish taklifi ilgari surilgan.
Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, bunday sxemalar amalda keng qo‘llanmoqda. Agentlik jurnalistlari o‘rganishicha, Xitoyda ishlab chiqarilgan avtomobillar Rossiyaga bug‘doy evaziga yetkazib berilgan.
Rossiyalik kompaniyalar donni rublga sotib olib, xitoylik hamkorlarga topshirgan, ular esa oldindan yuanga sotib olingan transport vositalarini taqdim etgan. Bundan tashqari, Rossiya kompaniyalari zig‘ir urug‘ini maishiy texnika va qurilish materiallariga almashtirgan.
Ba’zi bitimlar qiymati 100 ming dollardan oshgan. Rossiyaliklar Xitoyga alyuminiy, turli metallar va xomashyo yetkazib berish orqali mashinalar va xizmatlar olgan.
Pokiston bilan ham shunga o‘xshash barter bitimi amalga oshirilgani ma’lum qilindi. Manbalarga ko‘ra, ayrim bitimlar orqali Rossiya sanksiyalar ostidagi G‘arb mahsulotlarini olish imkoniyatiga ega bo‘lmoqda.

В России бартерная торговля расширяется в условиях санкций
По данным агентства Reuters, впервые с 1990-х годов доля бартерных операций увеличивается. Москва и её торговые партнёры пытаются с помощью этого метода избежать негативного влияния санкций.
В 1990-х годах бартерная торговля была полезным инструментом для России в период высокой инфляции и обесценивания рубля. Сейчас же, из-за ограничений на операции с долларом, этот механизм вновь активно применяется.
В частности, многие банки в Китае из-за санкций избегают прямого приёма денег из России. Контроль и отслеживание бартерных операций при этом затруднены.
В начале 2024 года Министерство экономического развития России представило «Навигатор бартерных сделок во внешней торговле». В нём приведена краткая инструкция по использованию бартерных схем и предложено создать специальную бартерную биржу.
По данным Reuters, такие схемы широко применяются на практике. Журналисты агентства выяснили, что автомобили китайского производства поставлялись в Россию в обмен на пшеницу.
Российские компании покупали зерно за рубли и передавали его китайским партнёрам, которые в свою очередь предоставляли транспортные средства, приобретённые заранее за юани. Кроме того, российские компании обменивали семена льна на бытовую технику и строительные материалы.
Некоторые сделки превышали стоимость в 100 тысяч долларов. Россияне поставляли в Китай алюминий, различные металлы и сырьё, получая взамен машины и услуги.
Сообщается также о подобной бартерной сделке с Пакистаном. По данным источников, через некоторые сделки Россия получает западные товары, находящиеся под санкциями.
Собеседники Reuters подтвердили, что бартерная торговля расширяется, однако отметили трудности в определении её точных масштабов. Таким образом, бартерные сделки становятся важным инструментом во внешней торговле России в условиях санкций.