Qozog‘istonda o‘zbek kompaniyalari soni 56 foizga oshdi
Qozog‘istonda o‘zbek kompaniyalari soni so‘nggi bir yil ichida sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zakon.kz nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda xorijiy mulkdorlikka ega yuridik shaxslar va chet el kompaniyalarining filiallari soni yil davomida 6 foizga o‘sdi. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yil oktyabr oyida Qozog‘istonda faoliyat yuritayotgan xorijiy va qo‘shma korxonalar soni 59 mingdan oshgan bo‘lsa, 2025 yil sentyabr oyida bu ko‘rsatkich 74 mingdan oshdi.
Mutaxassislar fikricha, Qozog‘istonning geografik yaqinligi va iqtisodiy hamkorlik aloqalari xorijiy sarmoyadorlar uchun muhim omil hisoblanadi. Mamlakatda ro‘yxatdan o‘tgan va faoliyat ko‘rsatayotgan chet el kompaniyalari soni quyidagicha taqsimlangan: Rossiyadan 23 105 ta (17 496 tasi faol), O‘zbekiston 7 190 ta (5 473 faol), Xitoy 6 790 ta (4 950 faol), Turkiya 5 236 ta (3 344 faol), Qirg‘iziston 3 110 ta (1 943 faol), Ozarbayjon 1 612 ta (1 172 faol), Ukraina 1 298 ta (895 faol), Germaniya 964 ta (736 faol), Belarus 914 ta (731 faol).
Investitsiya oqimlarida o‘zgarishlar kuzatilmoqda. Masalan, Rossiya va Turkiya kompaniyalari soni biroz kamaygan, Rossiya kompaniyalari 23 533 tadan 23 105 taga, Turkiya kompaniyalari esa 5 444 tadan 5 236 taga tushgan.
Shu bilan birga, Xitoy kompaniyalari soni 5 217 tadan 6 790 taga oshgan. Eng yuqori o‘sish esa O‘zbekiston kompaniyalarida qayd etilgan.
2024 yil may oyida 4 595 ta bo‘lgan o‘zbek kompaniyalari soni 2025 yil sentyabr oyida 7 190 taga yetib, bir yil ichida 56 foizdan ortiq o‘sish ko‘rsatdi. Tahlilchilarning fikricha, bu jarayon Markaziy Osiyoda iqtisodiy integratsiya va o‘zaro hamkorlikning kuchayishidan dalolat beradi.
Qozog‘istonda xorijiy investitsiyalar hajmi oshib borayotgani mamlakat iqtisodiyotining barqaror rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu esa o‘z navbatida yangi ish o‘rinlari yaratish va iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish imkoniyatlarini kengaytirmoqda.

В Казахстане количество узбекских компаний увеличилось на 56 процентов
Количество узбекских компаний в Казахстане значительно увеличилось за последний год. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Zakon.kz, количество юридических лиц с иностранной собственностью и филиалов иностранных компаний в стране за год выросло на 6 процентов. По информации Министерства занятости и трудовых отношений, в октябре 2024 года количество иностранных и совместных предприятий, действующих в Казахстане, превысило 59 тысяч, а в сентябре 2025 года этот показатель превысил 74 тысячи.
По мнению специалистов, географическая близость Казахстана и экономические связи являются важным фактором для иностранных инвесторов. Количество зарегистрированных и действующих иностранных компаний в стране распределяется следующим образом: из России 23 105 (из них 17 496 активных), из Узбекистана 7 190 (5 473 активных), из Китая 6 790 (4 950 активных), из Турции 5 236 (3 344 активных), из Кыргызстана 3 110 (1 943 активных), из Азербайджана 1 612 (1 172 активных), из Украины 1 298 (895 активных), из Германии 964 (736 активных), из Беларуси 914 (731 активных).
Наблюдаются изменения в инвестиционных потоках. Например, количество компаний из России и Турции немного уменьшилось: российские компании сократились с 23 533 до 23 105, а турецкие — с 5 444 до 5 236.
В то же время количество китайских компаний увеличилось с 5 217 до 6 790. Наибольший рост отмечен среди узбекских компаний.
В мае 2024 года количество узбекских компаний составляло 4 595, а в сентябре 2025 года достигло 7 190, что свидетельствует о росте более чем на 56 процентов за год. По мнению аналитиков, этот процесс указывает на усиление экономической интеграции и взаимного сотрудничества в Центральной Азии.
Рост объёмов иностранных инвестиций в Казахстане положительно влияет на устойчивое развитие экономики страны. Это, в свою очередь, расширяет возможности для создания новых рабочих мест и диверсификации экономики.