Litvada maktabda dron boshqarish o‘rgatilmoqda
Litvada zamonaviy ta’lim dasturlari doimiy ravishda yangi yo‘nalishlarni qamrab olmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kedaynyay shahridagi maktabda 10 yoshdan 14 yoshgacha bo‘lgan o‘quvchilar dronlardan foydalanish va ularni boshqarish bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlarida qatnashmoqda. Jurnalistlar maktabga tashrif buyurib, zamonaviy uskunalar va aniq qo‘llanmalar asosida o‘quv jarayoni olib borilayotganini kuzatishdi.
Litvaning norasmiy ta’lim agentligi direktori Valdas Yankauskasning ta’kidlashicha, hozirda o‘quvchilarning kamida 10-15 foizi kelajakda muhandislik yoki mudofaa sohasida faoliyat yuritishi kutilmoqda. Bu dasturlar o‘quvchilarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish bilan birga, ularning kasbiy yo‘nalishini aniqlashda muhim rol o‘ynaydi.
TASS xabariga ko‘ra, o‘quvchilar harbiy mashg‘ulotlarga o‘xshash sharoitlarda dronlarni boshqarishni o‘rganmoqda. Maxsus shlemlardan foydalanib, ular nazoratni mustahkamlashmoqda.
Maktabda mavjud 3D-printerlar yordamida dronlarning ayrim qismlari ishlab chiqarilmoqda. Mashg‘ulotlarda ishtirok etayotgan o‘quvchilar dronlarning jang maydonlaridagi qo‘llanilishi haqida ham ma’lumot olmoqda.
Ushbu dastur Litva Ta’lim vazirligi, Mudofaa vazirligi va mahalliy hokimiyat tomonidan moliyalashtirilmoqda. Umumiy qiymati 3,3 million yevro bo‘lgan loyiha doirasida hozirda taxminan 300 nafar o‘quvchi mashg‘ulotlarda ishtirok etmoqda.
The Guardian nashrining yozishicha, dastur yosh guruhlariga qarab turli yo‘nalishlarda tashkil etilgan. Masalan, 8-10 yoshdagi 3-4-sinf o‘quvchilari oddiy dronlarni yig‘ish va boshqarishni o‘rganadi.
Kattaroq yoshdagi o‘quvchilar esa dron qismlarini loyihalash, 3D-printerda ishlab chiqarish hamda murakkab modellarni yig‘ish va samarali boshqarishni o‘rganmoqda. Bu ta’lim dasturi yosh avlodni texnologik sohalarga tayyorlashda muhim ahamiyatga ega.

В Литве в школе учат управлять дроном
В Литве современные образовательные программы постоянно охватывают новые направления. Об этом сообщает Zamin.uz.
В школе города Кедайняй ученики в возрасте от 10 до 14 лет участвуют в учебных занятиях по использованию и управлению дронами. Журналисты посетили школу и наблюдали за учебным процессом, который проводится на основе современного оборудования и точных инструкций.
По словам директора неофициального образовательного агентства Литвы Валдаса Янкаускаса, в настоящее время ожидается, что не менее 10-15 процентов учеников в будущем будут работать в инженерной или оборонной сферах. Эти программы играют важную роль не только в повышении знаний и навыков учеников, но и в определении их профессиональной ориентации.
По данным ТАСС, ученики изучают управление дронами в условиях, похожих на военные учения. Используя специальные шлемы, они укрепляют контроль.
С помощью 3D-принтеров, имеющихся в школе, изготавливаются некоторые части дронов. Ученики, участвующие в занятиях, также получают информацию о применении дронов на полях боя.
Эта программа финансируется Министерством образования Литвы, Министерством обороны и местными властями. В рамках проекта общей стоимостью 3,3 миллиона евро в настоящее время около 300 учеников участвуют в занятиях.
По данным издания The Guardian, программа организована по разным направлениям в зависимости от возрастных групп. Например, ученики 3-4 классов в возрасте 8-10 лет изучают сборку и управление простыми дронами.
Ученики старшего возраста изучают проектирование частей дронов, их изготовление на 3D-принтере, а также сборку сложных моделей и эффективное управление ими. Эта образовательная программа имеет важное значение для подготовки молодого поколения к технологическим сферам.