AQSh prezidenti Donald Tramp Avstraliya telekanali ABC jurnalisti Jon Lyons bilan bo‘lib o‘tgan savol-javob jarayonida bahsga kirishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jurnalist Trampdan prezidentlikdan keyin boyligi qanchaga oshgani haqida so‘radi. Tramp ushbu savolni Avstraliyaga zarar yetkazishga urinish sifatida baholab, norozilik bildirdi.
Prezident farzandlari biznesni boshqarishini ta’kidlab, savoldan qochishga harakat qildi. Shuningdek, u Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanese bilan yaqin orada uchrashishini eslatib, “Men unga siz haqingizda gapiraman” dedi.
Keyingi savolga javoban esa jurnalistni jim bo‘lishga chaqirdi. So‘nggi paytlarda AQSh va Avstraliya o‘rtasidagi munosabatlar sovuqlashgan.
AQSh Avstraliya eksportlariga qo‘shimcha boj joriy etdi. Albanese buni do‘stona munosabatlarga zid deb atadi.
Jon Lyons Trampning munosabatini asossiz deb baholab, o‘z savollarini odatiy va xolis deb ta’rifladi. ABC telekanali esa savollar prezidentning biznes faoliyatini tekshiruvchi dastur doirasida berilganini ma’lum qildi.

Трамп выразил недовольство вопросом австралийского журналиста
Президент США Дональд Трамп вступил в спор с журналистом австралийского телеканала ABC Джоном Лайонсом во время сессии вопросов и ответов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Журналист спросил Трампа, насколько увеличилось его состояние после президентства. Трамп расценил этот вопрос как попытку нанести ущерб Австралии и выразил недовольство.
Президент подчеркнул, что его дети управляют бизнесом, пытаясь уйти от ответа на вопрос. Также он напомнил, что скоро встретится с премьер-министром Австралии Энтони Албанизом и сказал: «Я расскажу ему о вас».
В ответ на следующий вопрос он призвал журналиста замолчать. В последнее время отношения между США и Австралией охладились.
США ввели дополнительные пошлины на австралийский экспорт. Албаниз назвал это противоречащим дружеским отношениям.
Джон Лайонс назвал реакцию Трампа необоснованной и охарактеризовал свои вопросы как обычные и объективные. Телеканал ABC сообщил, что вопросы были заданы в рамках программы, расследующей бизнес-деятельность президента.