G‘azoda harbiy operatsiya sababli minglab oilalar ko‘chmoqda
Isroilning keng ko‘lamli harbiy operatsiyasi boshlangach, G‘azo shahrida minglab oilalar xavfsiz joy izlab shahardan chiqishga majbur bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Armiyaning yerga kirish amaliyoti boshlanganini tasdiqlashi ortidan ko‘plab odamlar mashina va yuk transportlarida yo‘lga chiqdi, ayrimlari esa piyoda harakat qilmoqda. Aholiga faqat al-Rashid qirg‘oq yo‘lidan foydalanishga ruxsat berildi.
Shahar bo‘ylab uzoq navbatlar yuzaga kelgan va havo hujumlari davom etmoqda. Ko‘pchilik odamlar yashash xarajatlarini qoplash uchun zargarlik buyumlarini sotishga majbur bo‘lmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Germaniya tashqi ishlar vaziri operatsiyani qattiq tanqid qildi. AQSh davlat kotibi esa Isroilning harakatlarini aniq bo‘lmagan tarzda qo‘llab-quvvatladi.
Xalqaro hamjamiyat hujum oqibatlaridan xavotir bildirib, vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda. Mahalliy aholi tungi hujumlar, artilleriya va vertolyot o‘qlarini “do‘zax”ga o‘xshatmoqda.
Ularning aytishicha, ko‘plab kvartallar vayron bo‘lgan, ko‘plab insonlar halok bo‘lgan yoki jarohat olgan. Shahar aholisining kundalik hayoti og‘irlashmoqda va xavfsizlik masalalari dolzarb muammo sifatida qolmoqda.

Из-за военной операции в Газе тысячи семей переселяются
После начала масштабной военной операции Израиля в городе Газа тысячи семей были вынуждены покинуть город в поисках безопасного места. Об этом сообщает Zamin.uz.
После подтверждения начала наземной операции армии многие люди отправились в путь на автомобилях и грузовиках, некоторые идут пешком. Населению разрешено использовать только прибрежную дорогу Аль-Рашид.
В городе образовались длинные очереди, продолжаются воздушные удары. Многие вынуждены продавать ювелирные изделия, чтобы покрыть расходы на проживание.
Организация Объединённых Наций и министр иностранных дел Германии резко раскритиковали операцию. Государственный секретарь США выразил неопределённую поддержку действиям Израиля.
Международное сообщество выражает обеспокоенность последствиями нападения и внимательно следит за ситуацией. Местные жители сравнивают ночные атаки, артиллерийские и вертолётные обстрелы с «адом».
По их словам, многие кварталы разрушены, множество людей погибло или получили ранения. Повседневная жизнь жителей города усложняется, вопросы безопасности остаются актуальной проблемой.