O‘zbekiston Markaziy Osiyoda innovatsiyada yetakchi davlat
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan e’lon qilingan 2025 yilgi Global innovatsion indeks natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida eng ilg‘or davlat sifatida tan olindi. Hisobotda qayd etilishicha, reytingda uzoq yillardan beri Shveysariya yetakchilik qilmoqda.
Uning ortidan Shvetsiya ikkinchi, Qo‘shma Shtatlar esa uchinchi o‘rinni egallagan. Shuningdek, Janubiy Koreya, Singapur, Buyuk Britaniya, Finlyandiya, Niderlandiya va Daniya kabi davlatlar ham o‘ntalikda o‘z o‘rniga ega bo‘ldi.
Xitoy esa Germaniyani ortda qoldirib, o‘ntalikka kirishga muvaffaq bo‘ldi. Ekspertlar ta’kidlashicha, 2024 yil davomida Xitoyda xalqaro patent arizalarining taxminan to‘rtdan biri berilgan.
Bu ko‘rsatkich AQSH, Yaponiya va Germaniyaning umumiy ulushiga yaqin. Biroq, so‘nggi yillarda ushbu davlatlarda patentlar bo‘yicha pasayish tendensiyasi kuzatilmoqda.
Patentlar davlatning texnologik imkoniyatlari va iqtisodiy kuchining muhim ko‘rsatkichi hisoblanadi. Markaziy Osiyo mamlakatlarining natijalari ham e’tiborga loyiqdir.
O‘zbekiston 139 ta davlat orasida 79-o‘rinni egalladi. Qozog‘iston 81, Qirg‘iziston 96, Tojikiston esa 108-o‘rinda joylashgan.
Turkmaniston esa reytingga kiritilmadi. O‘zbekistonning natijalari alohida e’tibor qozonmoqda.
2024 yilda mamlakat 132 ta davlat ichida 83-o‘rinda bo‘lgan bo‘lsa, joriy yil natijalari bir necha pog‘onaga yaxshilangan. Xususan, “Innovatsiyalarga kiritilgan sarmoyalar” bo‘yicha O‘zbekiston 69-o‘rinni egalladi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan yaxshilangan. Biroq “Innovatsiyalardan olingan natijalar” yo‘nalishida mamlakat 92-o‘ringa tushib ketdi.
Tahlillarga ko‘ra, qisqa muddatda O‘zbekiston uchun sakkizta ko‘rsatkichda ijobiy o‘zgarish kuzatilgan, uchta yo‘nalishda esa salbiy natijalar qayd etilgan. Mutaxassislar fikricha, so‘nggi yillarda mamlakat vizaviy tartiblarni soddalashtirish, infratuzilmani rivojlantirish va xorijiy sarmoyalarni jalb qilish orqali innovatsion muhitni yaratishga katta e’tibor qaratdi.
Shu bilan birga, uzoq muddatda ilm-fan va tadqiqotlarga yo‘naltirilgan investitsiyalar O‘zbekistonning innovatsion salohiyatini yanada oshirish imkonini beradi.

Узбекистан — ведущая страна в Центральной Азии по инновациям
Согласно результатам Глобального инновационного индекса 2025 года, опубликованного Организацией Объединенных Наций, Узбекистан признан самой передовой страной среди государств Центральной Азии. В отчете отмечается, что в рейтинге уже много лет лидирует Швейцария.
За ней следуют Швеция на втором месте и Соединенные Штаты на третьем. Также в десятку вошли такие страны, как Южная Корея, Сингапур, Великобритания, Финляндия, Нидерланды и Дания.
Китай обогнал Германию и сумел войти в десятку лидеров. Эксперты отмечают, что в 2024 году примерно четверть международных заявок на патенты была подана из Китая.
Этот показатель близок к общей доле США, Японии и Германии. Однако в последние годы в этих странах наблюдается тенденция к снижению количества патентов.
Патенты являются важным показателем технологических возможностей и экономической мощи страны. Результаты стран Центральной Азии также заслуживают внимания.
Узбекистан занял 79-е место среди 139 стран. Казахстан — 81-е, Кыргызстан — 96-е, Таджикистан — 108-е место.
Туркменистан в рейтинг не вошел. Результаты Узбекистана привлекают особое внимание.
В 2024 году страна занимала 83-е место среди 132 стран, а в текущем году результаты улучшились на несколько позиций. В частности, по показателю «Инвестиции в инновации» Узбекистан занял 69-е место.
Этот показатель улучшился по сравнению с прошлым годом. Однако по направлению «Результаты от инноваций» страна опустилась на 92-е место.
Анализ показывает, что в краткосрочной перспективе в Узбекистане наблюдаются положительные изменения по восьми показателям, а по трем направлениям — отрицательные результаты. По мнению специалистов, в последние годы страна уделяет большое внимание созданию инновационной среды через упрощение визовых процедур, развитие инфраструктуры и привлечение иностранных инвестиций.
В то же время долгосрочные инвестиции в науку и исследования позволят Узбекистану значительно повысить свой инновационный потенциал.