Isroil G‘azoda Shayx Radvonni tanklar bilan bostirdi
Isroil armiyasi G‘azo shahrining Shayx Radvon tumaniga tanklar va harbiy texnikalar bilan bostirib kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Urushdan oldin bu hudud eng gavjum joylardan biri bo‘lib, minglab odamlar yashagan. Hozirgi kunda qattiq hujumlar va bombardimonlar sabab ko‘plab aholi uylarini tark etishga majbur bo‘lmoqda.
Isroil bu operatsiyani Hammas jangchilarini yo‘q qilish va garovdagilarni ozod qilish maqsadida o‘tkazayotganini ma’lum qildi. Biroq xalqaro tashkilotlar bu amaliyotni qattiq tanqid qilmoqda va G‘azodagi vaziyat insoniylikka zid ekanligini ta’kidlamoqda.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi kunlarda tinimsiz bombardimonlar davom etmoqda, uylar va ko‘chalar jiddiy zarar ko‘rgan, shuningdek, suv va elektr ta’minoti ham izdan chiqqan. Minglab oilalar janubga qarab qochmoqda, ammo yo‘llarda tirbandlik va transport xarajatlarining keskin oshishi odamlar hayotini qiyinlashtirmoqda.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, avgust oyidan buyon 190 mingdan ortiq kishi G‘azodan chiqib ketgan, ammo yarim milliondan ko‘proq aholi hali ham hududda qolmoqda. Hamas sog‘liqni saqlash vazirligi 7-oktabrdan beri 65 mingdan ortiq odam halok bo‘lganini ma’lum qildi, ularning yarmi ayollar va bolalardir.
Voqealar jiddiy insoniy fojialarga sabab bo‘lmoqda va xalqaro hamjamiyatning diqqatini talab etmoqda.

Израиль подавил Шейха Радвани в Газе танками
Армия Израиля вторглась в район Шейх Радван города Газа с танками и военной техникой. Об этом сообщил Zamin.uz.
До войны этот район был одним из самых густонаселённых мест, где жили тысячи людей. В настоящее время из-за интенсивных атак и бомбардировок многие жители вынуждены покидать свои дома.
Израиль заявил, что проводит эту операцию с целью уничтожения боевиков Хамаса и освобождения заложников. Однако международные организации резко критикуют эти действия и подчеркивают, что ситуация в Газе противоречит гуманитарным нормам.
По словам свидетелей, в последние дни продолжаются непрекращающиеся бомбардировки, дома и улицы серьёзно повреждены, а также нарушено водоснабжение и электроснабжение. Тысячи семей бегут на юг, но пробки на дорогах и резкий рост транспортных расходов усложняют жизнь людей.
По данным ООН, с августа более 190 тысяч человек покинули Газу, однако более полумиллиона жителей остаются в регионе. Министерство здравоохранения Хамаса сообщило, что с 7 октября погибло более 65 тысяч человек, половина из них — женщины и дети.