Avstraliya chiqindilarni 2035-yilgacha 62 foiz kamaytiradi
Avstraliya hukumati 2035-yilgacha chiqindilar miqdorini 2005-yil ko‘rsatkichidan kamida 62 foizga kamaytirishni maqsad qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oldingi rejada mamlakat 2030-yilgacha chiqindilarni atigi 43 foizga qisqartirishni ko‘zlagan edi. Bosh vazir Entoni Albanese bu qarorni ilmiy asosga ega va amalga oshirish mumkin bo‘lgan reja deb ta’rifladi.
So‘nggi yillarda Avstraliyada qurg‘oqchilik, o‘rmon yong‘inlari va katta suv toshqinlari kabi iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’siri kuchaydi. Hukumat buyurtmasi bilan tayyorlangan maxsus hisobotda mamlakatda global isish darajasi 1,5 darajadan oshgani hamda barcha hududlarning xavf ostida ekani qayd etildi.
Mutaxassislar ogohlantirishicha, agar keskin choralar ko‘rilmasa, kelajakda issiq to‘lqinlar ko‘payishi, o‘lim holatlari ko‘tarilishi, suv sifati yomonlashishi va dengiz sathining oshishi kuzatiladi. Shu bilan birga, Avstraliyaning iqlim siyosatida ichki bahs-munozaralar mavjud.
Hukumat mamlakatni qayta tiklanuvchi energiya sohasida yetakchi qilishni maqsad qilgan bo‘lsa-da, katta gaz loyihalarini ham qo‘llab-quvvatlamoqda. Bu esa ekologlar va siyosiy kuchlar tomonidan keskin tanqid qilinmoqda.

Австралия сократит количество отходов на 62 процента к 2035 году
Правительство Австралии поставило цель сократить количество отходов к 2035 году как минимум на 62 процента по сравнению с показателями 2005 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В предыдущем плане страна намеревалась сократить отходы всего на 43 процента к 2030 году. Премьер-министр Энтони Албаниз охарактеризовал это решение как научно обоснованный и осуществимый план.
В последние годы в Австралии усилилось негативное влияние изменения климата, включая засухи, лесные пожары и крупные наводнения. В специальном отчёте, подготовленном по заказу правительства, отмечается, что уровень глобального потепления в стране превысил 1,5 градуса, и все регионы находятся под угрозой.
Эксперты предупреждают, что без решительных мер в будущем увеличится количество тепловых волн, возрастёт смертность, ухудшится качество воды и повысится уровень моря. В то же время в климатической политике Австралии существуют внутренние споры.
Хотя правительство ставит целью сделать страну лидером в области возобновляемой энергетики, оно также поддерживает крупные газовые проекты. Это вызывает резкую критику со стороны экологов и политических сил.