Misrda arxeologlar jahon ilmiy hamjamiyatini hayratga solgan muhim topilma haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular qadimiy suv ostida qolgan port izlarini aniqlashdi. Ushbu kashfiyot Kleopatraning qabri joyini aniqlashda muhim kalit bo‘lishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Bu haqda Misr Turizm va arxeologiya ishlari vazirligi ma’lum qildi. Dominikan arxeologik ekspeditsiyasi Taposiris Magna ibodatxonasi yaqinida tosh va metalldan yasalgan langarlar, amforalar hamda ichki port qoldiqlarini qazib oldi.
Shuningdek, ibodatxonani dengiz bilan bog‘lovchi qadimiy tunnel ham topildi. Ekspeditsiya rahbari doktor Ketlin Martinesning fikricha, ushbu topilmalar Kleopatra va uning mashhur sevgilisi Mark Antoniy aynan shu yerda dafn etilgan bo‘lish ehtimolini kuchaytiradi.
Kleopatraning qabrini qidirish ishlari bir necha yillardan buyon davom etmoqda va turli taxminlarga boy. Agar ushbu nazariya isbotlansa, bu so‘nggi o‘n yilliklardagi eng yirik arxeologik sensatsiya hisoblanadi.
Ma’lumot uchun, Kleopatra miloddan avvalgi 51 yilda 18 yoshida Misr taxtiga chiqdi va akasi Ptolemey XIII bilan birga hukmronlik qildi. Keyinchalik u Rim generali Yuliy Sezarning himoyasiga kirib, uning vafotidan so‘ng Mark Antoniy bilan yaqin munosabat o‘rnatdi.
Biroq qirolichaning hayoti fojeali yakunlandi: Rim qo‘shinlari Misrni bosib olgach, u o‘z joniga qasd qildi. Kleopatra Mark Antoniy yonida dafn etilgan, degan taxminlar mavjud bo‘lsa-da, ularning qabri hanuzgacha topilmagan va sirli bo‘lib qolmoqda.

В Египте может быть найдено место захоронения Клеопатры
Археологи в Египте сообщили о важной находке, которая удивила мировое научное сообщество. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они обнаружили следы древнего подводного порта. Подчеркивается, что это открытие может стать ключом к определению места захоронения Клеопатры.
Об этом сообщило Министерство туризма и археологических работ Египта. Доминиканская археологическая экспедиция раскопала якоря из камня и металла, амфоры, а также остатки внутреннего порта рядом с храмом Тапосирис Магна.
Кроме того, был найден древний туннель, соединяющий храм с морем. По мнению руководителя экспедиции доктора Кэтлин Мартинес, эти находки усиливают вероятность того, что Клеопатра и её знаменитый возлюбленный Марк Антоний были похоронены именно здесь.
Поиски гробницы Клеопатры продолжаются уже несколько лет и сопровождаются множеством предположений. Если эта теория подтвердится, это станет крупнейшей археологической сенсацией последних десятилетий.
Для справки: Клеопатра взошла на египетский трон в 51 году до нашей эры в возрасте 18 лет и правила вместе со своим братом Птолемеем XIII. Позже она стала под защитой римского генерала Юлия Цезаря, а после его смерти установила близкие отношения с Марком Антонием.
Однако жизнь царицы закончилась трагически: после захвата Египта римскими войсками она покончила с собой. Считается, что Клеопатра была похоронена рядом с Марком Антонием, однако их гробницы до сих пор не найдены и остаются загадкой.