AQSHda prezident Donald Trampning The New York Times gazetasiga qarshi bergan 15 milliard dollarlik da’vosi sud tomonidan ko‘rib chiqishdan bosh tortildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sudya Stiven Merrideyning ta’kidlashicha, Trampning taqdim etgan da’vo hujjatlarida qoidabuzarliklar mavjud bo‘lib, da’voning mohiyati aniq bayon etilmagan. Sud qaroriga ko‘ra, javobgar tomon da’volarning asl sababi va mazmuni haqida to‘liq xabardor qilinishi zarur.
Sudya shuningdek, da’vo arizasi raqibni haqorat qilish yoki unga qahr bilan hujum qilish vositasi bo‘la olmasligini ta’kidladi. Trampga o‘z arizasini qonuniy talablar asosida qayta ko‘rib chiqish uchun 28 kun muddat berildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp 16-sentyabr kuni The New York Times gazetasini sudga berishga qaror qilganini e’lon qilgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, gazeta uzoq yillar davomida uning shaxsiyati, oilasi va biznesi haqida noto‘g‘ri ma’lumotlar tarqatgan.
Shuningdek, u nashrning siyosiy tarafkashlik bilan Demokratik partiyaning quroliga aylanganini ta’kidlagan. Siyosiy tahlilchilar ushbu sud jarayonini muhim voqea sifatida baholamoqda.

Иск Трампа к New York Times был отклонён в суде
В США иск президента Дональда Трампа на 15 миллиардов долларов к газете The New York Times был отклонён судом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Судья Стивен Мерридейн отметил, что в представленных Трампом документах имеются нарушения, а суть иска не была чётко изложена. Согласно решению суда, ответчик должен быть полностью информирован о первоначальных причинах и содержании иска.
Судья также подчеркнул, что иск не может служить средством оскорбления оппонента или нападения на него с враждебностью. Трампу предоставлен срок в 28 дней для повторного рассмотрения своего иска на основании законных требований.
По данным, 16 сентября Трамп объявил о решении подать в суд на газету The New York Times. По его словам, газета на протяжении многих лет распространяла неверную информацию о его личности, семье и бизнесе.
Кроме того, он подчеркнул, что издание стало политически предвзятым и превратилось в оружие Демократической партии. Политические аналитики оценивают этот судебный процесс как важное событие.
Если Трамп повторно подаст иск, ожидается, что судебный процесс перейдёт в более интересные и значимые этапы.