Texas va Kaliforniya toza energiyada yetakchi bo‘ldi
AQShning Texas va Kaliforniya shtatlari toza energiya ishlab chiqarishda yetakchi o‘rinni egallamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025-yil boshidan beri ushbu hududlarda energiya ishlab chiqarish o‘tgan yilga nisbatan o‘rtacha 10 foizga oshdi. Kaliforniyada elektr energiyasining taxminan 74 foizi, Texasda esa 46 foizi quyosh va shamol kabi qayta tiklanadigan manbalardan olinmoqda.
Bu ko‘rsatkichlar boshqa shtatlarga nisbatan ancha yuqori hisoblanadi. Jami ikki shtat 10 million megavatt-soatdan ortiq toza energiya ishlab chiqardi, bu esa AQShdagi umumiy energiya ishlab chiqarish hajmining beshdan bir qismini tashkil etadi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Texas va Kaliforniya yangi texnologiyalarni joriy etishda ham yetakchilik qilmoqda. Shu bilan birga, boshqa shtatlar ushbu jarayonda ortda qolish xavfi bilan yuzma-yuz kelmoqda.

Техас и Калифорния стали лидерами в области чистой энергии
Штаты Техас и Калифорния в США занимают лидирующие позиции в производстве чистой энергии. Об этом сообщает Zamin.uz.
С начала 2025 года производство энергии в этих регионах в среднем увеличилось на 10 процентов по сравнению с прошлым годом. В Калифорнии около 74 процентов электроэнергии, а в Техасе — 46 процентов получают из возобновляемых источников, таких как солнечная и ветровая энергия.
Эти показатели значительно выше, чем в других штатах. В сумме два штата произвели более 10 миллионов мегаватт-часов чистой энергии, что составляет пятую часть общего объема производства энергии в США.
По словам экспертов, Техас и Калифорния также лидируют в внедрении новых технологий. В то же время другие штаты сталкиваются с риском отставания в этом процессе.
Это развитие в области чистой энергии имеет важное значение для обеспечения экологической устойчивости страны.