Oksford universiteti o‘zining barcha talabalari va xodimlariga ChatGPT sun’iy intellekt platformasining ta’lim versiyasidan foydalanish imkonini beruvchi birinchi Buyuk Britaniya muassasasi bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
OpenAI tomonidan ta’lim uchun maxsus ishlab chiqilgan ChatGPT Edu so‘nggi yil davomida muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazildi va endi Oksfordda keng qo‘llanilishi rejalashtirilmoqda. Bu loyiha mart oyida e’lon qilingan besh yillik hamkorlik dasturining bir qismi sifatida amalga oshirilmoqda.
Universitetning raqamli texnologiyalar bo‘yicha prorektori professor Anna Trefeten bu qadamni raqamli transformatsiya jarayonidagi muhim yutuq deb atadi. U platforma qiziquvchanlikka asoslangan tadqiqot va innovatsiyalarni tezlashtirishga, shuningdek, dunyo miqyosidagi muammolarga yechim topishga yordam berishini ta’kidladi.
Talabalar ChatGPT Edu’dan bilimlarni boyitish, o‘rganish va ijodiy ishlarni rivojlantirish uchun samarali vosita sifatida foydalanishlari mumkin bo‘ladi. ChatGPT Edu universitetlar uchun maxsus ishlab chiqilgan bo‘lib, ma’lumotlarning maxfiyligi va xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.
Sinov jarayonida 750 dan ortiq akademik xodim, talaba va mutaxassislar ishtirok etdi. OpenAI’ning xalqaro ta’lim bo‘yicha rahbari Jayna Devani Oksford universitetining ushbu dasturi sun’iy intellektni oliy ta’limda qanday samarali qo‘llash mumkinligi borasida yangi standart o‘rnatayotganini ta’kidladi.
Universitetda ChatGPT Edu va boshqa generativ sun’iy intellekt vositalaridan foydalanish bo‘yicha axloqiy qoidalar, tanqidiy fikrlash va mas’uliyatli yondashuvga bag‘ishlangan treninglar ham tashkil etiladi. Bu esa ta’lim jarayonining sifatini oshirishga xizmat qiladi.

Оксфордский университет начал использовать ChatGPT Edu
Оксфордский университет стал первым учреждением Великобритании, предоставившим всем своим студентам и сотрудникам доступ к образовательной версии платформы искусственного интеллекта ChatGPT. Об этом сообщает Zamin.uz.
ChatGPT Edu, специально разработанный OpenAI для образовательных целей, успешно проходил испытания в течение последнего года и теперь планируется к широкому применению в Оксфорде. Этот проект реализуется в рамках пятилетней программы сотрудничества, объявленной в марте.
Проректор университета по цифровым технологиям профессор Анна Трефетен назвала этот шаг важным достижением в процессе цифровой трансформации. Она подчеркнула, что платформа поможет ускорить исследования и инновации, основанные на любопытстве, а также найти решения глобальных проблем.
Студенты смогут использовать ChatGPT Edu как эффективный инструмент для обогащения знаний, обучения и развития творческих работ. ChatGPT Edu разработан специально для университетов с учетом обеспечения конфиденциальности и безопасности данных.
В испытаниях приняли участие более 750 академических сотрудников, студентов и специалистов. Джейна Девани, международный руководитель по образованию OpenAI, отметила, что программа Оксфордского университета устанавливает новый стандарт эффективного применения искусственного интеллекта в высшем образовании.
В университете также будут организованы тренинги по этическим правилам использования ChatGPT Edu и других генеративных инструментов искусственного интеллекта, критическому мышлению и ответственному подходу. Это будет способствовать повышению качества образовательного процесса.