Filippinda korrupsiya sababli noroziliklar kuchaydi
Filippinda korrupsiya bo‘yicha yuzaga kelgan jiddiy mojaro natijasida ommaviy noroziliklar kuchaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Minglab odamlar hukumat binolariga hujum qilib, ularga ajratilgan mablag‘larning g‘oyib bo‘lgani va suv toshqinlaridan zarar ko‘rganlarga yordam berilmagani haqida tarqalgan xabarlar sababli noroziliklarini bildirishdi. Namoyishchilar, talabalar va oddiy fuqarolar hukumatning bunday nohaqligiga nisbatan jim turishni istamadi.
Ular ko‘chalarga chiqib, shov-shuv ko‘tarishdi, avtomobil shinalarini yoqishdi va politsiya bilan tosh va shisha narsalar bilan to‘qnashuvlarga kirishishdi. Ushbu to‘qnashuvlar natijasida 40 dan ortiq politsiyachi jarohatlandi, shuningdek, 17 kishi qo‘lga olindi.
Hukumat vakillarining ma’lum qilishicha, moliya vaziri oldinroq byudjetdan 17,6 milliard dollar mablag‘ yo‘qolganini va infratuzilma uchun ajratilgan mablag‘larning 70 foizi belgilangan maqsadlarga sarflanmaganini e’lon qilgan. Bu holatlar mamlakatda korrupsiyaga qarshi kurashning qanchalik muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

На Филиппинах усилились протесты из-за коррупции
В Филиппинах в результате серьезного конфликта, связанного с коррупцией, усилились массовые протесты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Тысячи людей атаковали правительственные здания, выражая недовольство из-за исчезновения выделенных средств и отсутствия помощи пострадавшим от наводнений. Протестующие, студенты и обычные граждане не хотели молчать перед лицом такой несправедливости со стороны правительства.
Они вышли на улицы, подняли шум, поджигали автомобильные шины и вступали в столкновения с полицией, бросая камни и стеклянные предметы. В результате этих столкновений более 40 полицейских получили ранения, а 17 человек были задержаны.
По данным представителей правительства, министр финансов ранее объявил о пропаже 17,6 миллиарда долларов из бюджета и о том, что 70 процентов средств, выделенных на инфраструктуру, не были использованы по назначению. Эти факты вновь подчеркивают важность борьбы с коррупцией в стране.