Istanbulda o‘zbekistonlik ayol pichoqlab o‘ldirildi
2023 yil 21 sentabr kuni Turkiyaning Istanbul shahrida 36 yoshli o‘zbekistonlik ayol o‘z uyida noma’lum shaxs tomonidan pichoqlab o‘ldirilgani haqida ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Marhuma ilgari Turkiyada yashash qoidalarini buzgani uchun deportatsiya qilingan va unga mamlakatga kirish taqiqlangan edi. Shuningdek, u ism-familiyasini o‘zgartirib, qaytadan Turkiyaga kirgani aniqlangan.
Hozirda Turkiya huquqni muhofaza qiluvchi organlari ushbu holat yuzasidan tergov ishlarini olib bormoqda. O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi voqea yuzasidan rasmiy ma’lumot berdi.
Konsullik marhumaning jasadini O‘zbekistonga olib kelish va uni oila a’zolariga topshirish uchun zarur huquqiy hamda tashkiliy yordam ko‘rsatmoqda. Ushbu voqea bo‘yicha tergov davom etmoqda va barcha zarur choralar ko‘rilmoqda.
Mamlakatlararo hamkorlik doirasida marhumaning oilasiga qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatilmoqda. Turkiyada yashovchi o‘zbekistonliklar o‘z xavfsizligini ta’minlash uchun rasmiy idoralarga murojaat qilishlari tavsiya etiladi.

В Стамбуле узбекская женщина была зарезана
21 сентября 2023 года в городе Стамбул, Турция, 36-летняя узбекская женщина была убита ножом неизвестным лицом в своем доме. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Погибшая ранее была депортирована из Турции за нарушение правил проживания и ей был запрещен въезд в страну. Также было установлено, что она изменила имя и фамилию и повторно въехала в Турцию.
В настоящее время правоохранительные органы Турции проводят расследование по данному инциденту. Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле предоставило официальную информацию по этому случаю.
Консульство оказывает необходимую юридическую и организационную помощь для доставки тела погибшей в Узбекистан и передачи его членам семьи. Расследование по данному делу продолжается, принимаются все необходимые меры.
В рамках межгосударственного сотрудничества семье погибшей оказывается поддержка. Узбекским гражданам, проживающим в Турции, рекомендуется обращаться в официальные органы для обеспечения своей безопасности.