Erdo‘g‘on: Falastin davlatini tan olish tarixiy qadam
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on bir qator davlatlarning Falastin davlatini tan olishini tarixiy va juda muhim qaror deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Nyu-Yorkda Falastin masalasiga bag‘ishlangan anjumanda so‘zlab, mintaqadagi qiyin vaziyatga alohida e’tibor qaratdi. Erdo‘g‘onning ta’kidlashicha, deyarli ikki yildan beri Isroil hukumati tomonidan kuchaytirilayotgan tajovuzlar natijasida mintaqada jiddiy gumanitar inqiroz yuzaga kelgan.
G‘azoda 65 mingdan ortiq inson halok bo‘ldi va bu qirg‘in hanuz davom etmoqda. U vijdonli insonlar bu voqealarga befarq qaray olmasligini, bunday siyosat oldida sukut saqlash mumkin emasligini bildirdi.
Shuningdek, prezident Falastin davlatini barpo etishga to‘sqinlik qilayotgan sharoitlarda, BMT Xavfsizlik Kengashi a’zosi bo‘lgan bir necha davlatning Falastinni tan olishini juda muhim va tarixiy qadam deb hisoblashini ta’kidladi. Bu qaror mintaqadagi tinchlik va barqarorlikka xizmat qilishi kutilmoqda.
Falastin xalqining o‘z davlatini erkin va mustaqil ravishda tashkil etishi uchun xalqaro hamjamiyatning birligi zarurdir. Prezident Erdo‘g‘onning so‘zlari xalqaro maydonda Falastin masalasining dolzarbligini yana bir bor eslatdi.

Эрдоган: Признание государства Палестина — исторический шаг
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал признание ряда государств государства Палестина историческим и очень важным решением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выступая на конференции в Нью-Йорке, посвящённой палестинскому вопросу, он уделил особое внимание сложной ситуации в регионе. По словам Эрдогана, в результате усиленных в течение почти двух лет агрессий со стороны израильского правительства в регионе возник серьёзный гуманитарный кризис.
В Газе погибло более 65 тысяч человек, и эта резня продолжается. Он отметил, что совесть человечества не может оставаться равнодушной к этим событиям, и перед такой политикой нельзя молчать.
Кроме того, президент подчеркнул, что признание Палестины несколькими государствами, являющимися членами Совета Безопасности ООН, в условиях препятствий на пути создания палестинского государства является очень важным и историческим шагом. Ожидается, что это решение будет способствовать миру и стабильности в регионе.
Для того чтобы палестинский народ мог свободно и независимо создать своё государство, необходима единство международного сообщества. Слова президента Эрдогана вновь напомнили на международной арене о важности палестинского вопроса.