Boltiqbo‘yi davlatlari AQSHdan harbiy yordamni davom ettirishni so‘ramoqda
Boltiqbo‘yi davlatlari AQSHni ularga harbiy yordamni to‘xtatmaslikka ishontirishga harakat qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Estoniya tashqi ishlar vaziri Margus Tsaxkna ta’kidlaganidek, AQSHning mintaqaga harbiy yordamni kamaytirish yoki to‘xtatish haqidagi qarorlari Boltiqbo‘yi davlatlari uchun xavotirli vaziyatni yuzaga keltirmoqda. Tsaxkna so‘zlariga ko‘ra, ular AQSH Kongressi bilan yaqindan ishlamoqda va har bir AQSHdan Boltiqbo‘yi davlatlariga ajratilgan dollar Amerika iqtisodiyotiga qaytishini tushuntirmoqda.
Shuningdek, ular o‘z navbatida har bir dollardan o‘n ikki dollargacha hissa qo‘shmoqda. Uning fikricha, AQSHning Boltiqbo‘yi davlatlariga harbiy yordami ikki tomon uchun ham foydali kelishuvdir.
Harbiy yordamni to‘liq to‘xtatish yoki kamaytirish AQSHning milliy manfaatlariga zid bo‘lib, iqtisodiy va strategik yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin. Bundan tashqari, Tsaxkna AQSH va Boltiqbo‘yi davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikning mintaqadagi xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
AQSHning harbiy yordami va strategik ko‘maklari mintaqa mamlakatlarining mudofaasini mustahkamlash hamda iqtisodiy rivojlanishiga zamin yaratadi. Boltiqbo‘yi davlatlari, jumladan Estoniya, Latviya va Litva, hududiy xavfsizlikni mustahkamlash va NATOning sharqiy chegaralarini himoya qilish maqsadida AQSH bilan hamkorlikni yanada kuchaytirishga intilmoqda.

Балтийские страны просят США продолжить военную помощь
Балтийские государства пытаются убедить США не прекращать военную помощь. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как отметил министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна, решения США о сокращении или прекращении военной помощи региону создают тревожную ситуацию для балтийских государств. По словам Цахкны, они тесно сотрудничают с Конгрессом США и объясняют, что каждый доллар, выделенный США балтийским государствам, возвращается в американскую экономику.
Кроме того, они в свою очередь вносят вклад от одного до двенадцати долларов на каждый доллар помощи. По его мнению, военная помощь США балтийским государствам является взаимовыгодным соглашением для обеих сторон.
Полное прекращение или сокращение военной помощи противоречит национальным интересам США и может привести к экономическим и стратегическим потерям. Кроме того, Цахкна особо подчеркнул важность сотрудничества между США и балтийскими государствами для обеспечения безопасности в регионе.
Военная помощь и стратегическая поддержка США укрепляют оборону стран региона и создают основу для их экономического развития. Балтийские государства, включая Эстонию, Латвию и Литву, стремятся усилить сотрудничество с США с целью укрепления региональной безопасности и защиты восточных границ НАТО.