Tramp BMTda Rossiya va Xitoyni tanqid qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining sessiyasida muhim bayonotlar bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U xalqaro maydondagi murakkab muammolarni hal qilishda BMTning katta imkoniyatlari borligini ta’kidladi, ammo hozircha bu imkoniyatlar to‘liq ishga solinmayotganini bildirdi. Tramp Xitoy va Hindistonni Rossiyaga Ukraina urushi bo‘yicha iqtisodiy yordam ko‘rsatayotgan davlatlar sifatida tanqid qildi.
Unga ko‘ra, agar Rossiya urushni to‘xtatmasa, AQSH o‘z qonunlari asosida Rossiyaga nisbatan jiddiy bojxona cheklovlarini joriy etishi mumkinligini ma’lum qildi. Amerika rahbari BMT minbarida xavfsiz va barqaror dunyo qurishga tayyor bo‘lganlarga Amerika yordam qo‘lini cho‘zishga tayyor ekanligini bildirdi.
Shuningdek, G‘azo sektoridagi qurolli to‘qnashuvlar darhol to‘xtatilishi, garovdagilar ozod qilinishi lozimligini ta’kidladi. Tramp Ukraina mojarosini hal qilish uchun izchil harakat qilayotganini, shu jumladan Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan yaxshi munosabatlarda ekanligini ham qayd etdi.
Bundan tashqari, u jahon hamjamiyatini biologik qurollarni ishlab chiqishdan butunlay voz kechishga chaqirdi. Yevropadagi migratsiya muammolariga ham to‘xtalib, ayrim mamlakatlarining vaziyati og‘ir ekanligini ta’kidladi.
Trampning so‘zlari xalqaro muammolarni hal etishda yanada qat’iy va aniq pozitsiyani qabul qilish zarurligini ko‘rsatadi.

Трамп на ООН раскритиковал Россию и Китай
Президент США Дональд Трамп выступил с важными заявлениями на сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что у ООН есть большие возможности для решения сложных международных проблем, однако пока эти возможности не используются в полной мере. Трамп критиковал Китай и Индию как страны, оказывающие экономическую помощь России в связи с войной в Украине.
По его словам, если Россия не прекратит войну, США могут ввести серьёзные таможенные ограничения в отношении России на основании своих законов. Лидер Америки заявил на трибуне ООН, что готов протянуть руку помощи тем, кто готов строить безопасный и стабильный мир.
Также он подчеркнул необходимость немедленного прекращения вооружённых столкновений в секторе Газа и освобождения заложников. Трамп отметил, что последовательно работает над разрешением украинского конфликта, в том числе поддерживает хорошие отношения с президентом России Владимиром Путиным.
Кроме того, он призвал мировое сообщество полностью отказаться от разработки биологического оружия. Обратив внимание на миграционные проблемы в Европе, он отметил, что ситуация в некоторых странах тяжёлая.
Слова Трампа показывают необходимость принятия более жёсткой и чёткой позиции в решении международных проблем.