ABC Lattoufni ishdan bo‘shatgani uchun 150 ming dollar to‘ladi
Avstraliyaning milliy televideniyesi ABC Antoinette Lattoufni G‘azo urushi haqidagi ijtimoiy tarmoqdagi posti tufayli ishdan bo‘shatgani uchun 150 000 dollar miqdorida tovon puli to‘lashga majbur bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud qaroriga ko‘ra, Lattouf siyosiy qarashlari va Isroil guruhlarining bosimi ostida lavozimidan ozod qilingan. Sud ta’kidlaganicha, Lattouf hech qachon post yozmaslik haqida ogohlantirilmagan va uning ishdan bo‘shatilishi faqat shubha asosida amalga oshirilgan.
Antoinette Lattouf bir necha yil davomida Avstraliya ommaviy axborot vositalarida faoliyat yuritgan hamda irqchilik va ruhiy salomatlik masalalariga e’tibor qaratgan. Sudning qarorida aytilishicha, u ilgari 70 000 dollar miqdorida kompensatsiya olgan bo‘lsa, endi unga qo‘shimcha ravishda 150 000 dollar to‘lanadi.
ABC televideniyesi ushbu sud qarori munosabati bilan jamoat oldida uzr so‘ragan. Sudya moliyaviy jarima ABCning xatti-harakatlarining noto‘g‘riligini tan olishini bildiradi va xodimlarni himoya qilishning ahamiyatini ta’kidlaydi.
Bu holat ommaviy axborot vositalarida xodimlarning huquqlarini himoya qilish va adolatni ta’minlash zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

ABC выплатит 150 тысяч долларов за увольнение Латтуфа
Австралийская национальная телекомпания ABC была обязана выплатить 150 000 долларов компенсации Антуанетте Латтуф за увольнение из-за её поста в социальной сети о войне в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению суда, Латтуф была освобождена от должности под давлением политических взглядов и израильских групп. Суд подчеркнул, что Латтуф никогда не предупреждали о запрете писать посты, и её увольнение было основано лишь на подозрениях.
Антуанетт Латтуф несколько лет работала в австралийских СМИ, уделяя внимание вопросам расизма и психического здоровья. В решении суда говорится, что ранее она получила компенсацию в размере 70 000 долларов, а теперь ей выплатят дополнительно 150 000 долларов.
Телевидение ABC принесло публичные извинения в связи с этим судебным решением. Судья отметил, что финансовый штраф признаёт неправомерность действий ABC и подчёркивает важность защиты сотрудников.
Этот случай вновь показал необходимость защиты прав сотрудников и обеспечения справедливости в средствах массовой информации.