Amerika Qo‘shma Shtatlarida 38 yil davomida nohaq qamoqda saqlangan Moris Xestingsga davlat tomonidan 25 million dollar kompensatsiya to‘lanishi qaror qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu summa mamlakat tarixidagi eng katta tovon hisoblanadi. Xestings 1983-yilda Roberta Vidermayerni zo‘rlash va o‘ldirishda ayblanib, umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan edi.
Biroq 2021-yilda ish qayta ko‘rib chiqilib, DNK tahlillari uning aybsizligini isbotladi. Tekshiruv haqiqiy jinoyatchi sifatida 1983-yilda o‘xshash jinoyat uchun hibsga olingan va 2020-yilda qamoqxonada vafot etgan Kennet Paknetni ko‘rsatdi.
Ozodlikka chiqqan Xestings jurnalistlarga bergan intervyusida hayotining 38 yili o‘g‘irlanganini aytib, hech qanday pul bu vaqtni qaytarib berolmasligini ta’kidladi. Shunga qaramay, bu tovon uzoq davom etgan azobli yo‘lning yakunlanishini anglatadi.
Ushbu holat adolat tizimida yuz bergan xatoliklarni ko‘rsatib, inson huquqlarini himoya qilish zaruratini yana bir bor eslatadi. Davlat tomonidan berilgan kompensatsiya Moris Xestings hayotiga yetkazilgan zararlarni qisman qoplashga qaratilgan muhim qadamdir.

Морис Хестингс получил компенсацию в размере 25 миллионов долларов
В Соединенных Штатах Америки было принято решение выплатить Морису Хестингсу компенсацию в размере 25 миллионов долларов за 38 лет незаконного заключения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта сумма является крупнейшей компенсацией в истории страны. Хестингс был осужден в 1983 году за изнасилование и убийство Роберты Видермейер и приговорён к пожизненному заключению.
Однако в 2021 году дело было пересмотрено, и анализ ДНК доказал его невиновность. Расследование указало на настоящего преступника — Кеннета Пакнета, который был арестован в 1983 году за аналогичное преступление и умер в тюрьме в 2020 году.
В интервью журналистам освобождённый Хестингс заявил, что у него украли 38 лет жизни, и никакие деньги не смогут вернуть это время. Тем не менее, эта компенсация означает завершение долгого и мучительного пути.
Этот случай показывает ошибки в системе правосудия и вновь напоминает о необходимости защиты прав человека. Компенсация, выплаченная государством, является важным шагом для частичного возмещения ущерба, нанесённого жизни Мориса Хестингса.