Tramp BMTda G‘azo mojarosini to‘xtatishni taklif qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasi yig‘ilishida arab va musulmon davlatlari rahbarlariga G‘azo sektoridagi mojaro va qon to‘kilishni to‘xtatish bo‘yicha rasmiy rejasini taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot Isroilning 12-kanali tomonidan e’lon qilindi. Yig‘ilishda Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘an, shuningdek, Indoneziya, Qatar, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Iordaniya, Pokiston va Misr davlatlari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Tramp o‘z so‘zlarida mojaroning zudlik bilan to‘xtatilishi juda muhim ekanligini ta’kidladi. U har bir kechikkan kun Isroilning xalqaro maydondagi mavqeini yanada zaiflashtirayotganini bildirdi.
Shu sababli, tinchlik yo‘lida tezkor va samarali choralar ko‘rish zarurligi qayd etildi. Ushbu tashabbus mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholandi.

Трамп предложил ООН прекратить конфликт в Газе
Президент США Дональд Трамп на заседании Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке представил арабским и мусульманским лидерам официальный план по прекращению конфликта и кровопролития в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была опубликована израильским 12-м каналом. В заседании также приняли участие президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, а также лидеры Индонезии, Катара, Саудовской Аравии, Объединённых Арабских Эмиратов, Иордании, Пакистана и Египта.
Трамп в своём выступлении подчеркнул, что немедленное прекращение конфликта крайне важно. Он отметил, что каждый день задержки ослабляет международный статус Израиля.
Поэтому было отмечено, что необходимо принять быстрые и эффективные меры на пути к миру. Эта инициатива была оценена как важный шаг для обеспечения стабильности и безопасности в регионе.