G‘azoda bolalar og‘ir jarohat oldi, halok bo‘ldi
BMTning Falastinlik qochqinlarga yordam ko‘rsatish agentligi (UNRWA) bosh komissari Filipp Lazzarini G‘azo sektoridagi og‘ir vaziyat haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, 2023-yil 7-oktyabrdan boshlangan Isroil harbiy amaliyotlari davomida bir yil ichida 4000 dan ortiq bola qo‘l yoki oyoqdan ayrildi. Lazzarini ta’kidlaganidek, G‘azo hududi dunyoda bolalar soni eng ko‘p bo‘lgan joylardan biridir.
Har kuni yuzlab bolalar hayotdan ko‘z yumib, ko‘plari esa og‘ir jarohatlar olib, nogiron bo‘lmoqda. Bu holat butun avlodning kelajagiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Bosh komissar o‘z murojaatida, agar bu vaziyat uzoq davom etsa, bolalar va kelajak avlod uchun ruhiy hamda jismoniy zarar yanada kuchayishini ta’kidladi. U o‘t ochishni darhol to‘xtatishni talab qildi.
Rasmiy hisobotlarga ko‘ra, 2023-yil 7-oktyabrdan boshlab G‘azo hududidagi harbiy harakatlar natijasida 65 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘ldi. Ularning ko‘pchiligi ayollar va bolalar hisoblanadi.
Shuningdek, 167 mingdan ziyod kishi turli darajada jarohat oldi. Mutasaddilar bu raqamlar faqat rasmiy tibbiy hisobotlarga asoslanganini, aslida yo‘qotishlar va zarar ko‘rganlar soni bundan ham ko‘proq bo‘lishi mumkinligini bildiradi.

В Газе дети получили тяжелые ранения, погибли
Глава Управления ООН по делам палестинских беженцев (UNRWA) Филипп Лаццарини сообщил о тяжелой ситуации в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в ходе израильских военных операций, начавшихся 7 октября 2023 года, за год более 4000 детей лишились рук или ног. Лаццарини подчеркнул, что территория Газы является одним из мест с наибольшим количеством детей в мире.
Ежедневно сотни детей умирают, многие получают тяжелые ранения и становятся инвалидами. Эта ситуация серьезно влияет на будущее целого поколения.
В своем обращении глава комиссии отметил, что если эта ситуация продолжится долго, психический и физический ущерб детям и будущим поколениям усилится. Он потребовал немедленно прекратить огонь.
По официальным отчетам, с 7 октября 2023 года в результате военных действий в Газе погибло более 65 тысяч палестинцев. Большинство из них — женщины и дети.
Кроме того, более 167 тысяч человек получили ранения различной степени тяжести. Ответственные лица отмечают, что эти цифры основаны только на официальных медицинских отчетах, и на самом деле количество погибших и пострадавших может быть еще больше.