Xitoy internetda salbiy fikrlarni taqiqlaydi
Xitoy hukumati internetda tarqalayotgan salbiy kayfiyat va norozilikni targ‘ib qiluvchi foydalanuvchilarga qarshi ikki oylik keng qamrovli kampaniya boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 23 sentyabr kuni mamlakat Kibermakon boshqarmasining bayonotiga tayanib, “The Register” nashri ma’lumot berdi. Kampaniya doirasida Pekin hukumati ijtimoiy tarmoqlar, qisqa videolar platformalari, onlayn do‘konlar va reklama uchun ishlatiladigan striming xizmatlariga alohida e’tibor qaratmoqda.
Shuningdek, internetda qoldiriladigan izohlar ham sinchkovlik bilan tekshiriladi. Xitoyda taqiqlanishi mumkin bo‘lgan kontentlar orasida zo‘ravonlikka chaqiruvchi materiallar ham bor.
Biroq asosiy maqsad “mehnatning foydasi yo‘q”, “o‘qish befoyda” kabi salbiy kayfiyat va umidsizlikni targ‘ib qiluvchi postlarning tarqalishini to‘xtatishdir. Bu kabi fikrlar mamlakat yoshlari orasida keng tarqalgan “Sang madaniyati”ga xos bo‘lib, u yuqori yashash xarajatlari va iqtisodiy qiyinchiliklar tufayli norozilik va umidsizlikni ifodalaydi.
Kampaniyada oliy ma’lumotli yoshlarning yuqori darajadagi ish topishda duch kelayotgan qiyinchiliklari, shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda foydalanuvchilarga moslashtirilgan kontentning salbiy mavzularga chuqurroq kirib borishi ham hisobga olingan. Hukumat “hayotga nisbatan haddan tashqari pessimist qarashlar” va “o‘zini ortiqcha kamsitish” kabi mazmundagi postlarni ham nazorat qiladi.
Shuningdek, sun’iy intellekt yordamida yaratilgan zo‘ravonlikni tasvirlovchi materiallar ham taqiqlanadi. “The Register” xabariga ko‘ra, Pekin internet-trollarni “ko‘prik ostiga yashirish” kabi choralarni ham rejalashtirgan.
Fitna nazariyalari va soxta yangiliklarning tarqalishiga ham chek qo‘yiladi. Bunday kontentni yaratgan yoki tarqatgan platforma va shaxslar jazoga tortilishi mumkin.
Bu chora G‘arb mamlakatlaridagi oddiy “uzr” talab qilinishidan ancha qat’iy hisoblanadi. Manba kampaniyaning aniq boshlanish va tugash sanasini e’lon qilmagan.

Китай запрещает негативные высказывания в интернете
Правительство Китая начало двухмесячную масштабную кампанию против пользователей, распространяющих негативное настроение и недовольство в интернете. Об этом сообщает Zamin.uz.
23 сентября издание “The Register” со ссылкой на заявление Управления киберпространства страны сообщило, что в рамках кампании правительство Пекина уделяет особое внимание социальным сетям, платформам коротких видео, онлайн-магазинам и стриминговым сервисам, используемым для рекламы.
Кроме того, тщательно проверяются комментарии, оставляемые в интернете. Среди контента, который может быть запрещён в Китае, есть материалы, призывающие к насилию.
Однако основной целью является прекращение распространения постов, пропагандирующих негативное настроение и безнадёжность, таких как «труд бесполезен», «учёба бессмысленна». Такие взгляды характерны для широко распространённой среди молодёжи страны «культуры песка», выражающей недовольство и безнадёжность из-за высоких расходов на жизнь и экономических трудностей.
В кампании также учитываются трудности, с которыми сталкиваются молодые люди с высшим образованием при поиске высококвалифицированной работы, а также углубление негативных тем в персонализированном контенте в социальных сетях. Правительство контролирует посты с содержанием «чрезмерно пессимистического взгляда на жизнь» и «чрезмерного самоуничижения».
Кроме того, запрещаются материалы, изображающие насилие, созданные с помощью искусственного интеллекта. По данным “The Register”, Пекин также планирует меры по «прятанию интернет-троллей под мост».
Будет также ограничено распространение теорий заговора и фейковых новостей. Платформы и лица, создающие или распространяющие такой контент, могут быть привлечены к ответственности.
Эти меры считаются гораздо более жёсткими, чем обычные требования извинений в западных странах. Источник не сообщил точные даты начала и окончания кампании.