Turkiyada odam savdosi bilan bog‘liq jinoyatlarda qidiruvda bo‘lgan ikki ayol ushlanganligi haqida O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi rasmiy ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu shaxslar Turkiya va O‘zbekiston Ichki ishlar vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik doirasida o‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida qo‘lga olindi va tezda O‘zbekistonga deportatsiya qilindi. Bu amaliyot ikki davlat huquqni muhofaza qilish organlari o‘rtasidagi samarali hamkorlikning yorqin namunasi sifatida baholanmoqda.
Ushlangan shaxslardan biri Barno Husainovna Muhamedova bo‘lib, u 1962 yilda Samarqand viloyatida tug‘ilgan. Ikkinchi ayol esa Nozima Faxriddinovna Najmiddinova bo‘lib, 1987 yilda Namangan viloyatida tavallud topgan.
Odam savdosi bilan bog‘liq jinoyatlar yuzasidan ma’lumotga ega fuqarolar O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligiga, uning hududiy bo‘linmalariga yoki Istanbuldagi Bosh konsulxonaga murojaat qilishlari mumkin. Mazkur qo‘lga olish operatsiyasi fuqarolarning huquqlarini himoya qilish, odam savdosiga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlik samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar jamoatchilik va jabrlanganlarning xavfsizligini ta’minlashda yuqori mas’uliyatni o‘z zimmasiga olganligini yana bir bor tasdiqladi. Ushbu holat odam savdosi bilan kurashishda davlatlararo hamkorlikning ahamiyatini ko‘rsatadi.

В Турции задержаны и депортированы женщины, ставшие жертвами торговли людьми
Официальная информация от Генерального консульства Узбекистана в Стамбуле сообщает о задержании двух женщин, находившихся в розыске по делам, связанным с торговлей людьми в Турции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти лица были задержаны в результате оперативно-розыскных мероприятий, проведённых в рамках сотрудничества между министерствами внутренних дел Турции и Узбекистана, и вскоре депортированы в Узбекистан. Эта операция рассматривается как яркий пример эффективного сотрудничества правоохранительных органов двух стран.
Одна из задержанных — Барно Хусаиновна Мухамедова, родившаяся в 1962 году в Самаркандской области. Вторая женщина — Нозима Фахриддиновна Наджмиддинова, родившаяся в 1987 году в Наманганской области.
Граждане, обладающие информацией о преступлениях, связанных с торговлей людьми, могут обращаться в Министерство внутренних дел Республики Узбекистан, его территориальные подразделения или в Генеральное консульство в Стамбуле. Данная операция по задержанию направлена на защиту прав граждан и повышение эффективности международного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми.
Правоохранительные органы вновь подтвердили свою высокую ответственность за обеспечение безопасности общества и пострадавших. Этот случай демонстрирует важность межгосударственного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми.