Rossiya Ukraina o‘quv markaziga raketa zarbasi berdi
24 sentabr, chorshanba kuni Rossiya armiyasi Ukraina qurolli kuchlarining quruqlik qo‘shinlariga qarashli o‘quv bo‘linmasiga keng ko‘lamli hujum uyushtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina harbiylari ma’lum qilishicha, ushbu zarba vaqtida turli xil qurollar, jumladan ikkita «Iskandar» ballistik raketasi ishlatilgan. Bu haqda Ukraina qo‘shinlarining rasmiy sahifasida e’lon qilingan bayonotda bildirildi.
Aniq nishonga qaratilgan hujum natijasida, xavfsizlik choralari ko‘rilgan bo‘lsa-da, shaxsiy tarkibda ba’zi yo‘qotishlar bo‘lgan. Hozircha qurbonlar soni va hodisa sodir bo‘lgan joy haqida batafsil ma’lumot berilmagan.
Oldinroq Ukraina Harbiy-havo kuchlari Chernixiv viloyatidagi o‘quv markazlariga raketa va dron zarbalari berilganini xabar qilgan edi. Bu hujumlar harbiy infratuzilmalarning xavf ostida ekanligini yana bir bor tasdiqladi.
Ukraina harbiylari shaxsiy tarkibning hayoti va sog‘ligini muhofaza qilish maqsadida o‘quv markazlari, poligonlar va boshqa harbiy obyektlarda ishonchli boshpanalar yaratish ustida ishlamoqda. Shu bilan birga, raketa va havo hujumlaridan himoya qilish uchun qo‘shimcha xavfsizlik choralari ko‘rilmoqda.

Россия нанесла ракетный удар по учебному центру Украины
24 сентября, в среду, армия России организовала масштабное нападение на учебное подразделение сухопутных войск Вооружённых сил Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным украинских военных, во время этого удара использовалось различное оружие, в том числе две баллистические ракеты «Искандер». Об этом говорится в заявлении, опубликованном на официальной странице украинских войск.
В результате точечного удара, несмотря на принятые меры безопасности, были некоторые потери среди личного состава. Пока не предоставлена подробная информация о числе жертв и месте происшествия.
Ранее Военно-воздушные силы Украины сообщили о ракетных и дроновых ударах по учебным центрам в Черниговской области. Эти атаки вновь подтвердили угрозу военной инфраструктуре.
Украинские военные работают над созданием надежных укрытий на учебных центрах, полигонах и других военных объектах с целью защиты жизни и здоровья личного состава. Кроме того, принимаются дополнительные меры безопасности для защиты от ракетных и воздушных атак.
По словам ответственных лиц, эти меры направлены на снижение будущих потерь и защиту личного состава от сильных ударов. Вооружённые силы Украины стремятся укрепить систему безопасности.