Dunyoda eng keksa insonlardan biri hisoblangan Mariya Branyas 117 yoshgacha yashashining asosiy sabablari olimlar tomonidan o‘rganildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Science Alert nashr qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, uning organizmida noyob genetik xususiyatlar mavjud bo‘lib, ular umrni uzaytirish, yurak va miya sog‘ligini saqlash hamda immun tizimini mustahkamlash bilan bog‘liq ekanligi aniqlangan. Ispaniyalik olimlar Cell Reports Medicine jurnalida chop etilgan maqolada ushbu natijalar qarish jarayonini yangi nuqtai nazardan tushunishga yordam berishini, sog‘lom qarish belgilarini aniqlash va umr davomiyligini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidlashgan.
Tadqiqotlar 2024-yilda Branyas vafotidan oldin topshirgan qon, so‘lak, siydik va najas namunalari asosida amalga oshirildi. Barselonadagi Jozep Karreras nomidagi Leykemiya tadqiqotlari instituti olimlari uning hujayralari yoshiga nisbatan ancha yoshroq holatda ekanligini aniqladi.
Bu uning Kataloniyadagi o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligidan taxminan 30 yil ko‘proq yashashiga imkon bergan. Mariya Branyas yoshi katta bo‘lishiga qaramay, yurak-qon tomir tizimi sog‘lom, yallig‘lanish darajasi past va immunitet ko‘rsatkichlari yosh odamlar bilan solishtirganda yaqin bo‘lgan.
Uning ichak mikrobiomasi ham yaxshi holatda bo‘lib, "yomon" xolesterin va triglitseridlar darajasi past, "yaxshi" xolesterin esa yuqori bo‘lgan. Olimlar bu omillar Branyasning uzoq umr ko‘rishini va sog‘lig‘ining yuqori darajada bo‘lishini tushuntirishga yordam berishini qayd etishmoqda.
Shuningdek, u faqat genetik omillarga tayanmay, intellektual, ijtimoiy va jismoniy faol hayot tarzini olib borgan. O‘rtayer dengizi diyetasi, xususan yuqori yogurt iste’moli ham uning uzoq umrida muhim rol o‘ynagan.
Biroq olimlar ta’kidlaydiki, bunday natijalar faqat bitta shaxs misolida o‘rganilganda chegaralangan ahamiyatga ega bo‘ladi. Ushbu bilimlarni kengroq jamoatchilikka tatbiq etish uchun keng qamrovli tadqiqotlar o‘tkazish zarur.

Ученые раскрыли секреты долгой жизни Марии Браняс
Ученые изучили основные причины, по которым Мария Браняс, считающаяся одной из самых пожилых людей в мире, прожила до 117 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным издания Science Alert, в ее организме обнаружены уникальные генетические особенности, связанные с продлением жизни, поддержанием здоровья сердца и мозга, а также укреплением иммунной системы. Испанские ученые в статье, опубликованной в журнале Cell Reports Medicine, отметили, что эти результаты помогают по-новому понять процесс старения, имеют важное значение для выявления признаков здорового старения и увеличения продолжительности жизни.
Исследования проводились на основе образцов крови, слюны, мочи и кала, сданных Браняс до ее смерти в 2024 году. Ученые из Института исследований лейкемии имени Жозепа Каррераса в Барселоне обнаружили, что клетки ее организма значительно моложе по возрасту.
Это позволило ей прожить примерно на 30 лет дольше средней продолжительности жизни в Каталонии. Несмотря на преклонный возраст, у Марии Браняс была здоровая сердечно-сосудистая система, низкий уровень воспаления, а показатели иммунитета были близки к показателям молодых людей.
Ее кишечный микробиом также находился в хорошем состоянии: уровень «плохого» холестерина и триглицеридов был низким, а «хорошего» холестерина — высоким. Ученые отмечают, что эти факторы помогают объяснить долгую жизнь и высокое качество здоровья Браняс.
Кроме того, она вела активный интеллектуальный, социальный и физический образ жизни, не полагаясь только на генетические факторы. Средиземноморская диета, особенно высокое потребление йогурта, также сыграли важную роль в ее долголетии.
Однако ученые подчеркивают, что такие результаты имеют ограниченное значение, если изучать только одного человека. Для применения этих знаний в более широком масштабе необходимы масштабные исследования.