SpaceX kompaniyasi asoschisi va bosh direktori Ilon Mask insoniyatning kosmosdagi kelajagi uchun yangi maqsadlarini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, og‘ir yuk tashish imkoniyatiga ega raketalar texnologiyasidagi ilg‘or yutuqlar tufayli 2055-yilgacha Qizil sayyorada mustaqil va o‘zini-o‘zi ta’minlaydigan shahar barpo etish mumkin bo‘ladi. Maskning fikricha, ushbu loyihani amalga oshirish uchun Marsga parvozlar har ikki yilda bir marta ochiladigan orbital imkoniyatlarga asoslanadi.
Sayyoraga turar-joy modullari, oziq-ovqat ishlab chiqarish infratuzilmalari, energiya tizimlari, robot yordamchilar, shuningdek elektronika va raketa sanoati uchun zarur moddalar muntazam yetkazib turilishi talab etiladi. Hozirda SpaceX yangi avlod Starship V3 raketa tizimini ishlab chiqmoqda.
Bu tizim 100 tonnadan ortiq yukni orbitaga chiqarish imkoniga ega bo‘lib, butunlay qayta ishlatish tamoyili asosida qurilmoqda. Avvalgi versiyasi 121 metr bo‘lgan raketa, yangilangan V3 tizimida 124,4 metr balandlikka yetadi.
Kompaniya rejasiga ko‘ra, kelgusi yil boshida Starship V3 yordamida Marsga dastlabki uchuvchisiz missiyalar yuborilishi rejalashtirilgan. Ilon Maskning ta’kidlashicha, insoniyat boshqa sayyorada barqaror hayot kechirishi uchun sanoat, oziq-ovqat ta’minoti, energiya manbalari va texnologik tizimlar kabi barcha sivilizatsiya ustunlari bir vaqtning o‘zida joriy etilishi zarur.

Илон Маск ставит цель построить независимый город на Марсе
Основатель и генеральный директор компании SpaceX Илон Маск объявил о новых целях для будущего человечества в космосе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, благодаря передовым достижениям в технологиях ракет с возможностью перевозки тяжелых грузов, к 2055 году можно будет построить на Красной планете независимый и самодостаточный город. По мнению Маска, реализация этого проекта будет основана на полетах на Марс, которые будут открываться каждые два года в рамках орбитальных возможностей.
Для планеты потребуется регулярная доставка жилых модулей, инфраструктуры для производства продуктов питания, энергетических систем, роботизированных помощников, а также необходимых материалов для электронной и ракетной промышленности. В настоящее время SpaceX разрабатывает ракетную систему нового поколения Starship V3.
Эта система сможет выводить на орбиту более 100 тонн груза и строится на принципе полной многоразовости. Ракета предыдущей версии имела высоту 121 метр, а в обновленной системе V3 она достигнет 124,4 метра.
Согласно планам компании, в начале следующего года с помощью Starship V3 планируется отправить первые беспилотные миссии на Марс. По словам Илона Маска, для того чтобы человечество могло устойчиво жить на другой планете, необходимо одновременно внедрить все основы цивилизации, такие как промышленность, обеспечение продовольствием, источники энергии и технологические системы.