Starbucks AQSH va Yevropada do‘konlarini yopmoqda
Starbucks kompaniyasi moliyaviy qiyinchiliklar sababli AQSH va Yevropada ko‘plab qahvaxonalarini yopishga majbur bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, hozirda AQSHda 900 nafar xodim ishdan bo‘shatiladi va oy oxirigacha Shimoliy Amerikada taxminan 400 ta do‘kon faoliyati to‘xtatiladi. Yevropa hududida ham ayrim filiallar yopilishi mumkinligi aytilmoqda.
Starbucks rahbariyatining ta’kidlashicha, bu qarorlar xarajatlarni kamaytirish va daromadli hududlarda savdo hajmini oshirish maqsadida qabul qilindi. Yangi tartib mijozlar uchun qulayliklar yaratib, qahva xarid qilish jarayonidagi kutish vaqtini sezilarli darajada qisqartirishga yordam beradi.
Shuningdek, fevral oyida ham AQSHda 1100 ta ish o‘rni qisqartirilgan va menyu tarkibi optimallashtirilgan edi. Natijada, kompaniya bir yil ichida mamlakatda 2000 dan ortiq ish o‘rnidan voz kechishga majbur bo‘lmoqda.
Bosh direktor Brayan Nikkolning so‘zlariga ko‘ra, yangi qisqartirishlar nafaqat AQSH, balki Britaniya, Shveysariya va Avstriyadagi ayrim qahvaxonalarni ham qamrab oladi. Shu bilan birga, kompaniya Britaniyada 80 ta, Yevropa, Yaqin Sharq va Afrikada esa jami 150 ta yangi filial ochish rejasidan voz kechmagan.
Kompaniyaning iyul oyidagi hisobotidan ma’lum bo‘lishicha, AQSHda ochilgan bir yildan ortiq filiallarda sotuvlar ketma-ket oltinchi chorakda kamaymoqda. Bu bozor Starbucks uchun eng muhim hisoblanadi.
Sotuvlarning pasayishi natijasida kompaniya aksiyalari yil boshidan beri 8 foizga arzonlashgan. Moliya tahlilchilari bu holatni bir necha omillar bilan izohlamoqda.
Jumladan, TD Cowen mutaxassislari fikricha, AQSHda ommalashgan avtomobildan tushmasdan qahva sotib olish imkonini beruvchi "drive-thru" formatidagi kafelar Starbucks uchun kuchli raqobat hisoblanadi. Shuningdek, mijozlar orasida o‘tkazilgan so‘rovnomalar natijasida 70 foizdan ortiq xaridorlar narxlarning balandligi sababli Starbucksga tashriflarni kamaytirganini bildirgan.
Bundan tashqari, ayrim shaharlarda Starbucks baristalari kasaba uyushmalari orqali noroziliklarini ochiq ifoda etishni boshlagan. Bu esa kompaniya uchun qo‘shimcha muammo tug‘dirmoqda.
AQSH mehnat bozoridagi vaziyat ham murakkab bo‘lib, so‘nggi rasmiy statistikaga ko‘ra, ishsizlik va qisqartirish ko‘rsatkichlari kutilgandan yomonroq chiqmoqda. Ko‘plab tahlilchilar buni prezident Donald Trampning savdo siyosati bilan bog‘lamoqda.

Starbucks закрывает свои магазины в США и Европе
Компания Starbucks вынуждена закрыть множество своих кофеен в США и Европе из-за финансовых трудностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным компании, в настоящее время в США будет уволено 900 сотрудников, а к концу месяца в Северной Америке прекратят работу около 400 магазинов. Также сообщается о возможном закрытии некоторых филиалов в Европе.
По словам руководства Starbucks, эти решения приняты с целью сокращения расходов и увеличения объёмов продаж в прибыльных регионах. Новый порядок создаст удобства для клиентов и значительно сократит время ожидания при покупке кофе.
Кроме того, в феврале в США было сокращено 1100 рабочих мест и оптимизировано меню. В результате компания за год вынуждена отказаться более чем от 2000 рабочих мест в стране.
По словам генерального директора Брайана Николла, новые сокращения затронут не только США, но и некоторые кофейни в Великобритании, Швейцарии и Австрии. При этом компания не отказалась от планов открыть 80 новых филиалов в Великобритании и в общей сложности 150 новых филиалов в Европе, на Ближнем Востоке и в Африке.
Согласно отчету компании за июль, продажи в филиалах, открытых в США более года назад, снижаются шестой квартал подряд. Этот рынок является самым важным для Starbucks.
В результате снижения продаж акции компании с начала года подешевели на 8 процентов. Финансовые аналитики объясняют эту ситуацию несколькими факторами.
В частности, специалисты TD Cowen считают, что популярный в США формат кафе "drive-thru", позволяющий покупать кофе, не выходя из автомобиля, является серьёзной конкуренцией для Starbucks. Также по результатам опросов среди клиентов более 70 процентов покупателей сообщили, что из-за высоких цен стали реже посещать Starbucks.
Кроме того, в некоторых городах бариста Starbucks начали открыто выражать своё недовольство через профсоюзы, что создаёт дополнительные проблемы для компании.
Ситуация на рынке труда в США также сложная: согласно последней официальной статистике, показатели безработицы и сокращений оказались хуже ожидаемых. Многие аналитики связывают это с торговой политикой президента Дональда Трампа.
В целом, перед Starbucks стоят серьёзные проблемы. Компания стремится обеспечить финансовую стабильность через сокращения и сохранить репутацию бренда за счёт открытия новых магазинов.