Istanbulda yo‘l-transport hodisasida 17 yoshli o‘zbekistonlik halok bo‘ldi
Turkiyada yuz bergan yo‘l-transport hodisasi natijasida 17 yoshli O‘zbekiston fuqarosi S.S. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
vafot etdi. Istanbul shahrida sodir bo‘lgan ushbu avtohalokat ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalib, yurtdoshlarimiz orasida chuqur iztirob uyg‘otdi.
O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi mazkur holat yuzasidan rasmiy bayonot berdi. Ma’lum bo‘lishicha, S.S.
2025 yil 5 aprel kuni yuz bergan yo‘l-transport hodisasi natijasida og‘ir tan jarohatlari olib, shifoxonaga yotqizilgan. Bir necha kun davomida shifokorlar uning hayotini saqlab qolish uchun harakat qilishgan, ammo 15 aprel kuni u vafot etdi.
Marhumning jasadi 17 aprel kuni Samarqand viloyatida dafn etildi. Hodisa bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlarga ko‘ra, yo‘l-transport hodisasini sodir etgan Turkiya fuqarosi voqea joyidan qochib ketgan, biroq bir kun o‘tib pushaymonlik bildirib, politsiyaga topshirilgan.
Tekshiruvlar davomida uning qonida giyohvand moddalar borligi aniqlangan. Hozirda u qamoqqa olinmagan, sud jarayoni 2025 yil 2 oktyabrga belgilangan.
Bosh konsulxona xabariga ko‘ra, marhumning oila a’zolari hodisa sodir bo‘lgan paytda konsullikka murojaat qilmagan. Hozirda diplomatik vakolatxona tomonidan ularga zarur konsullik va huquqiy yordam ko‘rsatilmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlarda S.S. ning tug‘ilgan kunida onasiga gul olib ketayotgan paytda mashina urib ketgani ham aytilmoqda.
Bu ma’lumot yurtdoshlarimiz orasida yanada katta iztirob uyg‘otdi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, ushbu voqea nafaqat yo‘l xavfsizligi masalalarini, balki xorijda yashayotgan yurtdoshlarimizning hayoti va huquqlarini himoya qilish zaruratini yana bir bor dolzarb masala sifatida ko‘rsatmoqda.
Davlat organlari va jamoatchilik ushbu muammoni hal qilish bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirishi lozim.

В Стамбуле в дорожно-транспортном происшествии погиб 17-летний гражданин Узбекистана
В результате дорожно-транспортного происшествия в Турции погиб 17-летний гражданин Узбекистана С.С. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он скончался. Это ДТП, произошедшее в городе Стамбул, широко распространилось в социальных сетях и вызвало глубокое сожаление среди наших соотечественников.
Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле выпустило официальное заявление по данному случаю. Как стало известно, С.С.
в результате ДТП, произошедшего 5 апреля 2025 года, получил тяжелые травмы и был госпитализирован. Врачи несколько дней пытались сохранить ему жизнь, но 15 апреля он скончался.
Тело покойного было похоронено 17 апреля в Самаркандской области. По дополнительной информации, водитель, совершивший ДТП, гражданин Турции, скрылся с места происшествия, однако через день раскаялся и сдался полиции.
В ходе расследования было установлено, что в его крови обнаружены наркотические вещества. В настоящее время он не заключён под стражу, судебное разбирательство назначено на 2 октября 2025 года.
По сообщению консульства, члены семьи покойного не обращались в консульство в момент происшествия. В настоящее время дипломатическое представительство оказывает им необходимую консульскую и юридическую помощь.
В сообщениях, распространяемых в социальных сетях, также говорится, что С.С. был сбит автомобилем, когда в день своего рождения нёс цветы матери.
Эта информация вызвала ещё большее сожаление среди наших соотечественников. По мнению специалистов, данное происшествие подчёркивает не только вопросы дорожной безопасности, но и необходимость защиты жизни и прав наших соотечественников, проживающих за рубежом, как актуальную проблему.