Amerika Qo‘shma Shtatlari Kolumbiya Prezidenti Gustavo Petroning vizasini bekor qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror prezident Petroning AQSh harbiylarini sobiq prezident Donald Trampning buyruqlariga bo‘ysunmaslikka chaqirgani sababli qabul qilindi. AQSh Davlat departamenti uning so‘zlarini xavfli va qo‘zg‘atuvchi deb baholadi.
Gustavo Petro Birlashgan Millatlar Tashkiloti yig‘ilishi uchun AQShda bo‘lib, shu kunlarda Karib dengizida giyohvand moddalar tashuvchi kemalarga qarshi Tramp ma’muriyati tomonidan o‘tkazilgan hujumlarni tergov qilishni talab qilgan edi. Nutqida u AQSh harbiylarini insoniyatga qarshi qurol ishlatmaslikka chaqirdi va Trampning buyruqlariga bo‘ysunmaslikni taklif qildi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari esa uning so‘zlarini harbiylarni buyruqlarga bo‘ysunmaslik va zo‘ravonlikka undash sifatida qoraladi. Kolumbiya prezidenti bilan AQSh o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi oylar ichida sovuqlashdi.
Petro BMTdagi nutqida AQShning narkotikka qarshi kurashdagi siyosatini tanqid qilgan edi. Bu voqea ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yangi muammolar paydo bo‘lishiga sabab bo‘lishi mumkin.

США отменили визу президенту Колумбии
Соединённые Штаты Америки аннулировали визу президенту Колумбии Густаво Петро. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это решение было принято из-за призыва президента Петро не подчиняться приказам американских военных, отданным бывшим президентом Дональдом Трампом. Государственный департамент США оценил его слова как опасные и провокационные.
Густаво Петро находился в США для участия в заседании Организации Объединённых Наций и в эти дни требовал расследовать атаки на корабли, перевозящие наркотики в Карибском море, проведённые администрацией Трампа. В своей речи он призвал американских военных не использовать оружие против человечества и предложил не подчиняться приказам Трампа.
Соединённые Штаты осудили его слова как призыв к неповиновению военным приказам и насилию. Отношения между Колумбией и США охладились за последние месяцы.
В своей речи в ООН Петро критиковал политику США в борьбе с наркотиками. Это событие может привести к новым проблемам в отношениях между двумя странами.