Kolumbiya prezidenti BMT bosh qarorgohini ko‘chirishni taklif qildi
Ushbu taklif AQSH tomonidan uning vizasining bekor qilinishi ortidan yuzaga keldi. Prezident Petro ta’kidlaganidek, BMT Bosh Assambleyasida qatnashuvchi davlat rahbarlari to‘liq daxlsizlik huquqiga ega bo‘lishi lozim.
Biroq, uning vizasining bekor qilinishi va Falastin hukumatidan bo‘lgan shaxslarning AQSHga kirishiga ruxsat berilmasligi mamlakatning xalqaro huquq normalariga rioya qilmayotganidan dalolat beradi. Petro o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida BMT bosh qarorgohi Nyu-Yorkda qolmasligi kerakligini yozdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, prezidentning vizasi Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan Falastin tarafdorlari namoyishida ishtirok etgani sababli bekor qilingan. Ushbu voqea xalqaro siyosat va xalqaro tashkilotlar faoliyati doirasida katta e’tibor qozondi.
Petro taklifi BMTning joylashuvi va uning faoliyatining mustaqilligi masalalarini qayta ko‘rib chiqishga chaqiradi. Shuningdek, bu holat xalqaro huquq va diplomatik munosabatlarda yangi muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Президент Колумбии предложил перенести штаб-квартиру ООН
Президент Колумии Густаво Петро предложил перенести штаб-квартиру Организации Объединённых Наций из Нью-Йорка в другое место. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предложение возникло после того, как США аннулировали его визу. Президент Петро подчеркнул, что главы государств, участвующие в Генеральной Ассамблее ООН, должны обладать полной неприкосновенностью.
Однако аннулирование его визы и запрет на въезд в США лицам из правительства Палестины свидетельствуют о несоблюдении страной норм международного права. Петро написал на своей странице в социальной сети, что штаб-квартира ООН не должна оставаться в Нью-Йорке.
По данным, виза президента была аннулирована из-за его участия в демонстрации сторонников Палестины, проходившей в Нью-Йорке. Это событие привлекло большое внимание в сфере международной политики и деятельности международных организаций.
Предложение Петро призывает пересмотреть вопросы расположения ООН и независимости её деятельности. Кроме того, эта ситуация вызывает новые обсуждения в области международного права и дипломатических отношений.