Xitoy va Shimoliy Koreya gegemonlikka qarshi turadi
Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I Pekin Shimoliy Koreya bilan birgalikda gegemonlikning har qanday ko‘rinishlariga qarshi kurashishga tayyorligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TASS axborot agentligi xabar berdi. Vazirning ta’kidlashicha, Xitoy Pxenyanning o‘zining asosiy manfaatlari va jiddiy tashvishlarini qo‘llab-quvvatlashini yuqori baholaydi.
Shu bilan birga, Van I Xitoy rahbari Si Szinpin tomonidan ilgari surilgan insoniyatning umumiy kelajagi uchun hamjamiyat, global taraqqiyot, xavfsizlik, sivilizatsiya va boshqaruv kabi tashabbuslarni Shimoliy Koreya ham qo‘llab-quvvatlayotganini ta’kidladi. Unga ko‘ra, Xitoy va Shimoliy Koreya xalqaro hamda mintaqaviy masalalarda muvofiqlik va hamkorlikni mustahkamlashga intilmoqda.
Shuningdek, Davlat Dumasi Tashqi ishlar qo‘mitasi rahbari Leonid Slutskiy yaqinda Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati oliy vakili Kaya Kallas G‘arbdagi gegemonlikning zaiflashishi muqarrar ekanini tan olganini qayd etdi. Bundan avval AQSH esa Xitoydagi harbiy paradni G‘arbga nisbatan siyosiy signal sifatida baholagani ma’lum qilingan.
Ushbu voqealar xalqaro siyosatdagi o‘zgarishlar va mintaqaviy xavfsizlik masalalariga oid muhim yangiliklar hisoblanadi.

Китай и Северная Корея противостоят гегемонии
Министр иностранных дел Китая Ван И заявил о готовности Пекина вместе с Северной Кореей бороться против любых проявлений гегемонии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство ТАСС. По словам министра, Китай высоко оценивает поддержку Пхеньяном своих основных интересов и серьёзных обеспокоенностей.
При этом Ван И подчеркнул, что Северная Корея также поддерживает инициативы, выдвинутые лидером Китая Си Цзиньпином, такие как сообщество с общим будущим человечества, глобальное развитие, безопасность, цивилизация и управление. По его словам, Китай и Северная Корея стремятся укреплять согласованность и сотрудничество по международным и региональным вопросам.
Кроме того, председатель Комитета по международным делам Государственной Думы Леонид Слуцкий недавно отметил, что Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас признала неизбежность ослабления западной гегемонии. Ранее США оценили военный парад в Китае как политический сигнал Западу.
Эти события являются важными новостями, касающимися изменений в международной политике и вопросов региональной безопасности.