Rossiyaning Kiyevga uyushtirgan tungi raketali hujumi natijasida Polsha elchixonasi va Yevropa Ittifoqi vakolatxonasi zarar ko‘rdi, deb xabar bermoqda DW axborot agentligi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Polsha Tashqi ishlar vazirligi ma’lum qilishicha, Rossiya tomonidan otilgan snaryad Kiyevdagi Polsha elchixonasining shiftiga urilib, oshxona hududiga tushgan. Vazirlik vakili Pavel Vronskiyning aytishicha, hech kim jabrlanmagan, elchixona xodimlari sog‘-salomat va o‘z ishini odatdagidek davom ettirmoqda.
Shuningdek, Ukraina poytaxtidagi keng ko‘lamli tungi hujum natijasida Yevropa Ittifoqi vakolatxonasi ham zarar ko‘rdi. Ukrainadagi YEI elchisi Katarina Maternova vakolatxonaning avtoturargohidagi avtomobillar shikastlanganini ma’lum qildi.
Ammo jabrlanganlar yo‘q. Kiyevdagi elchixonalar hujumdan so‘ng faoliyatini davom ettirmoqda, biroq xavf hali ham mavjud.
Ushbu voqea mintaqadagi vaziyatning murakkabligini va tinchlikning qanchalik nozik ekanligini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Xalqaro hamjamiyat ushbu holatni diqqat bilan kuzatib bormoqda va tinchlik o‘rnatish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirmoqda.

Ракетный удар России по Киеву повредил посольства
В результате ночного ракетного удара России по Киеву пострадали посольство Польши и представительство Европейского Союза, сообщает информационное агентство DW. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министерство иностранных дел Польши сообщило, что снаряд, выпущенный Россией, попал в потолок посольства Польши в Киеве и упал на территорию кухни. По словам представителя министерства Павела Вронского, никто не пострадал, сотрудники посольства в безопасности и продолжают работать в обычном режиме.
Кроме того, в результате масштабного ночного нападения на столицу Украины пострадало и представительство Европейского Союза. Посол ЕС в Украине Катерина Матарнова сообщила, что автомобили на парковке представительства были повреждены.
Однако пострадавших нет. Посольства в Киеве продолжают свою деятельность после атаки, но угроза все еще сохраняется.
Это событие вновь демонстрирует сложность ситуации в регионе и хрупкость мира. Международное сообщество внимательно следит за развитием событий и усиливает усилия по установлению мира.